19.5 C
Warszawa
niedziela, 19 maja, 2024.

Karate-dō a sport wyczynowy

W Karate-dō Tsunami® nad wyraz wysoko rozwinięty jest szacunek dla działań ludzkich. Stąd każdy wybór ćwiczącego jest przyjmowany z pokorą. Jeżeli Uke (jap. student) pragnie poznać Karate sportowe, nauczyciel nie zabrania mu tego! Często wręcz pomaga w dotarciu do nauczycieli zajmujących się tym zagadnieniem. Szacunek do wyboru Uke jest jednym z warunków rozwoju w Karate-dō Tsunami® także dla instruktora, trenera… sensei.

Niniejszy materiał jest tylko wprowadzeniem do tematu, który w ostatnich latach w środowisku Karate stał się właściwie nr 1. Od kiedy zapadła decyzja zaprezentowania Karate sportowego podczas Igrzysk Olimpijskich, właściwie lawina reklamowa „jedynego słusznego Karate” ruszyła z całym impetem. Od kilku lat Karate sportowe zdominowało praktycznie wszystkie przekazy medialne.

Cóż. Kubeł zimnej wody nadszedł szybciej niż mogło się wydawać. Oto bowiem w grudniu 2019 roku kolejny komitet organizujący Igrzyska Olimpijskie (Francja), usunął dyscyplinę Karate sportowe z programu Igrzysk. O co zatem chodzi? Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w oficjalnych organizacjach zarejestrowanych na całym świecie – Karate trenuje nieco ponad 100 milionów ludzi. Z tego odmianę sportową, około 10 milionów. Pozostałe 90 milionów nie ma i nie chce mieć nic wspólnego z Karate sportowym!

Spróbujmy przyjrzeć się temu tematowi.

Choć żyjemy w zupełnie innej kulturze, Karate budzi w nas bardzo dużo emocji. Każdy z nas ma inne zdanie na temat Karate. Powodem takiej sytuacji jest ogromna ilość źródeł informacji, z których korzystamy. Kiedy był tylko sensei i Uke wszystko było proste. Dziś, kiedy do wykorzystania w poszukiwaniu informacji możemy korzystać z telewizji, radia i przede wszystkim Internetu, wartość tych informacji również jest inna.

Pomimo tego, że wartości Karate nie zmieniły się od pokoleń, współczesne możliwości tworzenia informacji spowodowały, że o Karate powstało wiele nieprawdziwych historii. Zwłaszcza przyczynił się do tego Internet. Dopiero teraz można zobaczyć, jakie spustoszenie zostało dokonane przez ten nośnik informacji… w ideałach Karate.

Innym czynnikiem wpływającym na tworzenie opinii o Karate jest propagowana forma tej sztuki walki za pomocą filmów akcji oraz Karate w odmianie sportowej. Zwłaszcza ten drugi czynnik, Karate sportowe, wydaje się, zdominował znaczną większość grup związanych z treningiem, choć dalekie jest to od ideałów wielu wspaniałych mistrzów, jak chociażby Gichin Funakoshi.

Czy sport w Karate jest dobrym rozwiązaniem?

Temat ten przez dziesięciolecia nie doczekał się właściwego opracowania dotyczącego tego zagadnienia. Próby podejmowane jeszcze kilkanaście lat temu spełzły na niczym. A dla osób zajmujących się Karate-dō jest to jedno z najważniejszych zagadnień. Poniższy materiał nie jest jednak atakiem na sport. Jako zjawisko, sport jest jak najbardziej pożądany. Zacznijmy jednak od historii. Gichin Funakoshi – uznany za ojca współczesnego Karate – wielokrotnie podczas swoich zajęć przypominał, że Karate jest specyficzną formą aktywności. Z jednej strony służy do rozwoju fizycznego, z drugiej jest także wspaniałym narzędziem do rozwoju umysłowego każdego ćwiczącego.

spot_img
spot_img

podobne informacje

Indywidualnie… to dopiero wyzwanie

Indywidualnie… to dopiero wyzwanie. Od dawna powtarzamy, że trening indywidualny stanowi największe wyzwanie dla każdego,...

Dla tych, którzy uczą innych

Ten materiał skierowany jest przede wszystkim do osób, które próbują uczyć innych, jak trenować Karate....

Zapisy uzupełniające do UKS Karate-dō Warszawa-Włochy

Do końca marca 2024 roku trwają zapisy uzupełniające do UKS Karate-dō, działającego od blisko 18...