19.1 C
Warszawa
niedziela, 9 czerwca, 2024.

Nowe obszary doskonalenia się

Nowe obszary doskonalenia się, tak można byłoby powiedzieć za każdym razem, kiedy rozpoczynamy poznawanie kolejnego kata (jap. forma nauki walki). Choć na początku są to tylko ruchy, później ich znaczenie i interpretacja… to za każdym razem okazuje się, że kata pozwala na rozwój własnej ekspresji.

Interpretacja ruchów w kata jest nieograniczona. Choć słowo nieograniczona należy tutaj wyjaśnić. Otóż ogólne zasady czy forma interpretacji ruchów (technik) jest ćwiczona zawsze na zajęciach, to jednak dojrzały instruktor (jap. sensei) pozwala i wręcz inspiruje ćwiczących studentów do tego, by poszukiwali swojego własnego znaczenia wykonania technik.

Ich rozpatrywanie może być przecież pojedyncze, w ciągu ruchowym… akcji, z wykonaniem technik ukrytych itd. Za każdym razem jest to coś nowego.

Ktoś kiedyś powiedział, że należy znać wszystkie kata swojej szkoły. Ale co to znaczy znać? Posiadać je opanowane, czy tylko nauczone ruchy jak balet. Stare przysłowie mówi, że jedno można poznać i nauczyć się i również zrozumieć … jedno kata na 3 lata. A jak ich w danej szkole jest np. 50? … Pamiętaj drogi studencie… nie daj się opanować przez sensei, którzy uważają, że już wszystko wiedzą i umieją i są najmądrzejsi. Karate to historia kilkuset lat… wielu pokoleń karateka… o różnych historiach, przekazie, umiejętnościach itd.

W życiu wystarczy nam „jedno” kata… to, które mówi o tym, jaki/jaka jesteś…

Zapraszamy na zajęcia do klubów w Płońsku, Warszawie i niedługo już w Łomży


Prenumeruj nasz Newsletter
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
spot_img
spot_img

podobne informacje

Rolowanie i wpływ na nasze zdrowie

O rolowaniu już wspominaliśmy. Rozwój w Karate-dō to także poznawanie i przyswajanie wiedzy o możliwościach...

Wspaniałe zaskoczenie

Wspaniałe zaskoczenie, tak można określić zgłoszenie, jakie do nas dotarło na kilka tygodni przed końcem...

Egzamin Piotra na stopień 5 kyū

Być może to letnia atmosfera przyczyniła się do tego, być może egzaminy Marka i Ady…...