8.3 C
Warszawa
środa, 24 kwietnia, 2024.

Samoświadomość… podsumowanie

O ile we wcześniejszych wpisach poruszaliśmy wiele tematów związanych z „samoedukacją”, „samodyscypliną” i „samokontrolą” o tyle całość należy powiedzieć sobie zdecydowanie, że najważniejszym zagadnieniem całości tematów jest samoświadomość.

To dzięki temu wiemy, gdzie jesteśmy i czym się zajmujemy. Oczywiście trenując Karate-dō dotykamy obszarów związanych ze sztuką walki, która nieco błędnie jest rozumiana, jako „sporty walki”. Nic z tym nie zrobimy. Ilość osób trenujących Karate-dō (nie mylić z Karate odmianą sportową) w Polsce jest poniżej 8% wszystkich zajmujących się sportami i sztukami walki.

A le na ten temat przygotujemy zupełnie inny, mamy nadzieję, że również interesujący materiał.

Wracając jednak do tematu samoświadomości, to cały proces treningu Karate-dō jest nastawiony na pobudzenie samoświadomości u trenujących. Chodzi o pozytywne działanie w kierunku rozwoju osobistego, którego trening w dōjō jest swojego rodzaju wzorcem do naśladowania i przełożenia na nasze codzienne życie, te zawodowe i te rodzinne.

Dokładnie zdajemy sobie sprawę z tego, że przez ogół społeczeństwa tematy te nie są poruszane, ale umówmy się, że każda nasza aktywność w obszarze sportu niesie za sobą bardzo dużo dodatkowych, fantastycznych i pozytywnych wartości i warto dzisiaj o nich rozmawiać.

Przykładów na takie działanie można podawać dużo, ale to co jest najbardziej istotne jest zawarte między innymi w treningu Karate-dō, gdzie rola nauczyciela ogranicza się jedynie do podpowiedzi, by łatwiej wybrać swoją ścieżkę doskonalenia się, czasami na całe życie.


Prenumeruj nasz Newsletter
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
spot_img
spot_img

podobne informacje

Przed świętami

Przed świętami treningi zawsze posiadają swoją unikalną atmosferę. Każdy stara się znacznie bardziej niż wcześniej....

Dzień bez treningu był dniem zmarnowanym

Jestem pewien, że ten sukces zawdzięczam po części cechom charakteru, które uformowały się podczas tysięcy...

Dla tych, którzy uczą innych

Ten materiał skierowany jest przede wszystkim do osób, które próbują uczyć innych, jak trenować Karate....