7.5 C
Warszawa
czwartek, 25 kwietnia, 2024.

Samodyscyplina to kolejny krok

Wstępnie, w bardzo dużym skrócie ruszyliśmy tematy związane z samoedukacją i samodoskonaleniem się. Wydawałoby się, że nie będzie już nic trudniejszego, tymczasem trenując Karate-dō uczymy się przez cały czas, że samoedukacja i samodoskonalenie się przyniesie oczekiwane rezultaty tylko i wyłącznie, kiedy włączymy jeszcze jeden element tej układanki, to znaczy samodyscyplinę.

Zdobywanie wiedzy od czasu do czasu nie jest dobre, z wielu różnych powodów. Po pierwsze i najważniejsze nie utrwalamy tego, co już jest naszą własnością. Wiedza, której nie odświeżamy traci swoją moc.

Nawet, jeżeli skorzystamy z drugiej podpowiedzi, jaką jest samodoskonalenie się, to też nie ma szans na to, by oczekiwane rezultaty pojawiły się i były trwałe. W tych trzech wymienionych tematach, samodyscyplina jest tym, który łączy wszystkie wymienione w całość.

Jak dużo uwagi trzeba poświęcić na współpracę?

W ten sposób trenując Karate-dō uczymy się najbardziej wartościowych rzeczy, które dają nam możliwość funkcjonowania w społeczeństwie, zgodnie z filozofią kongo-zen, dając od siebie najwięcej innym ludziom otaczającym nas. Być wzorem do naśladowania, to ogromne wyzwanie, ale tylko tak można zmieniać siebie i świat.

Koordynacja… każdego ćwiczenia. Także oddechu, wyskoku i najważniejsze… klepnięcia dłoni w najwyższym punkcie skoku

Przykładów na takie działanie można podawać dużo, ale to co jest najbardziej istotne jest zawarte między innymi w treningu Karate-dō, gdzie rola nauczyciela ogranicza się jedynie do podpowiedzi, by łatwiej wybrać swoją ścieżkę doskonalenia się. Samokontrola jest kolejnym etapem…


Prenumeruj nasz Newsletter
spot_img
spot_img

podobne informacje

Tymczasem trwał trening

Tymczasem trwał trening. W warszawskim klubie odbywały się ostatnie egzaminy zgłoszone do realizacji w grudniu,...

Chwila na medytację

Chwila na medytację to nie tylko przerwa w treningu. Po prostu czasami musimy oczyścić umysł...

32. Bieg Niepodległości za nami

Tegoroczna edycja Biegu Niepodległości zgromadziły tłumy chętnych do takiej wspaniałej aktywności fizycznej. W tym roku...