9.2 C
Warszawa
wtorek, 23 kwietnia, 2024.

Podcięte skrzydła i co dalej?

Na łamach naszego serwisu prezentujemy od czasu do czasu fragmenty materiałów, które ukazują się w różnych wydawnictwach. Wydaje się, że materiał, którego fragment zamieszczam poniżej może być interesujący zarówno dla osób trenujących, jak i ich instruktorów i trenerów. Od lat przyglądam się wnikliwie rozwojowi różnych klubów, zwłaszcza związanych ze sportami i sztukami walki. Od lat widzę, jak bardzo osoba prowadząca zajęcia boryka się z poważnymi problemami, które wynikają głównie z braku świadomości o zagadnieniach opisanych poniżej.

Wiem, że najtrudniej jest usiąść i zastanowić się nad tym, co tak naprawdę robimy. Ale swoje uwagi i sugestie zamieszczam poniżej przytoczonego fragmentu, do lektury którego serdecznie zapraszam.

[tds_partial_locker tds_locker_id=”182″]

Podcięte skrzydła | Syndrom wypalenia zawodowego jest zjawiskiem od dawna znanym w psychologii organizacji i pracy. Występuje często w wielkich korporacjach, ale też mówi się o nim w kontekście osób pracujących z innymi ludźmi (zawody typu lekarz, psycholog, nauczyciel). To tylko niektóre objawy, po których możemy poznać osobę wypaloną zawodową. Od jakiegoś czasu zaczęto zauważać, że syndrom wypalenia może w podobnym stopniu dotknąć także sportowców oraz osoby z ich otoczenia (trenerów, sędziów, działaczy).

Zawodnicy zaczęli głośno mówić o tym, że sport, który do tej pory był sensem ich życia, stał się udręką i na treningi chodzą niejako z przymusu. Jak dochodzi do takiej sytuacji? Jakie są przyczyny i konsekwencje wypalenia? Jak można mu zapobiegać?

Większość psychologów zgadza się co do tego, że wypalenie charakteryzują trzy aspekty:

  • wyczerpanie fizyczne i emocjonalne,
  • zmniejszone poczucie osiągnięć (realizacji celów, doskonalenia umiejętności, występy poniżej oczekiwań swoich i otoczenia),
  • dewaluacja sportu (podejście “nie zależy mi”, utrata zainteresowania uprawianą dyscypliną, czy ruchem fizycznym w ogóle).

Syndrom wypalenia w sporcie jest często mylony z odejściem ze sportu z innych przyczyn, przetrenowaniem, czy czasowym spadkiem formy. Zdarza się, że trener mylnie może myśleć, że zawodnik jest wypalony, kiedy tak naprawdę jest fizycznie zmęczony treningiem i wystarczy dać mu trochę odpocząć, aby wrócił do pełni sił. Poniżej omówione zostanie, czym się różnią wymienione powyżej trudne sytuacje w karierze sportowej.

spot_img
spot_img

podobne informacje

Urodziny Ady

Oj tak, urodziny Ady to prawdziwe święto w warszawskim klubie. Nawet Aneta się pojawiła (sekretarz...

Uciskamy… uciskamy…

Tak, dokładnie tak jest. Uciskamy, bez względu na to, czy tamujemy krwotok, który jest także...

Lato rozpoczęte

Lato rozpoczęte, zatem pierwszy trening, który się odbył na boisku przy szkole zrealizowany w całości....