6.8 C
Warszawa
środa, 26 marca, 2025.

Teoria 2 kyū

(wersja robocza z dnia: 02.12.2022 r. – brak poprawności zapisu nazw japońskich z ō oraz ū.)

Go-ren-geri = 5 technik po 5 razy przodem i tyłem do komisji z każdej grupy kopnięć:

  • mae-geri, yoko-geri, mawashi/mikazuki-geri, gyaku/ura-mawashi-geri, ushiro-geri

Surikonde-geri = kopnięcie wykonywane nogą wykroczną podczas przemieszczania się – w trakcie odbicia. Na egzaminie należy zaprezentować 3 wybrane spośród pięciu grup kopnięć: mae-geri, yoko-geri, mawashi/mikazuki-geri, gyaku/ura-mawashi-geri, ushiro-geri.

Tobikonde-geri = kopnięcie wykonywane ze skokiem, ale z trafieniem w momencie stykania się nogi z podłożem (tobikonde = jap. Niby skok). Na egzaminie należy zaprezentować 3 wybrane spośród pięciu grup kopnięć: mae-geri, yoko-geri, mawashi/mikazuki-geri, gyaku/ura-mawashi-geri, ushiro-geri.

Hirabasami-uke/Hirabasami-uchi = technika ręczna podobna do choku-zuki i mawashi-zuki ale wykonywana przy użyciu innej powierzchni kontaktowej: hirabasami = krawędź dłoni między kciukiem i palcem wskazującym po ich rozwarciu (hira = otwarte, hasami = nożyce; w wymowie słowo to wymienia się na basami). Stosowana na trzy strefy w dwóch odmianach:

  • choku = po linii prostej w przód,
  • mawashi = po okręgu.

Posiada dwa zastosowania:

  • jako technika obronna – blok = nosi wówczas nazwę hirabasami-uke,
  • jako technika zaczepna – pchnięcie = nosi wówczas nazwę hirabasami-uchi lub zuki.

W momencie trafienia dłoń może znajdować się w trzech położeniach: ura, tate, age.

Ashibo-kake-uke = blok zagarniający podudziem ustawionym pionowo (ashibo = noga – drąg; inaczej sune = jap. podudzie).

Ashikubi-kake-uke = odmiana wcześniej omówionej techniki polegająca na mocnym ugięciu stopy w stawie skokowym (ashikubi = staw skokowy), które ma na celu zahaczenie (kake = hak) atakującej nogi przeciwnika.

Morote-tsukami-uke = podwójny blok: tate-shuto-uke (z chwyceniem za kończynę przeciwnika) i te-nagashi-uke, z równoczesnym zejściem z linii ataku, zmieniający się zwykle w dźwignię.

Morote-sukui-uke = podwójny blok: sukui-teisho-uke (z chwyceniem za kończynę przeciwnika) i te-otoshi-uke, zmieniający się zwykle w dźwignię.

Metoda medytacji na 2 kyū

Kōan = jap. koncentracja na przypadku. Jest to koncentracja na paradoksalnej zagadce filozoficznej, którą rozwiązać można przede wszystkim z pomocą intuicji, w stanie oświecenia (satori). W sumie zarejestrowano około 1700 zagadek.

Kata

Sato (jap. rodzinna wioska) = forma Karate-dō Tsunami®, w której występuje trzech przeciwników. Nazwa tej formy pochodzi od skojarzenia z sytuacją, w której powracający do domu rodzinnego wędrowiec zastaje w nim swoich wrogów. Niewielki zakres ruchu wykonywanych technik świadczy o pełnej, totalnej bezwzględności toczonej walki, w której liczy się tylko maksymalna skuteczność i w której Uke nie może sobie pozwolić na jakiekolwiek dziwolągi techniczne.

wymagania egzaminacyjne

Ważne

Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.