23.7 C
Warszawa
niedziela, 19 maja, 2024.

Rolowanie i wpływ na nasze zdrowie

O rolowaniu już wspominaliśmy. Rozwój w Karate-dō to także poznawanie i przyswajanie wiedzy o możliwościach pozytywnego wpływu na nasze zdrowie. Rolowanie jest wspaniałym uzupełnieniem treningu. I choć niewiele osób z niego korzysta, warto nieco więcej czasu poświęcić na zapoznanie się z tym tematem.

Rolowanie jest jedną z metod automasażu, którą uzyskujemy poprzez docisk ciała do powierzchni sprzętu (np. wałków, piłek), powoli się po nim przetaczając. Początki rolowania sięgają lat 80-tych ubiegłego wieku, kiedy to po raz pierwszy użył jej Sean Gallagher. Amerykański fizjoterapeuta, w wyniku pracy z tancerzami, zaobserwował zbawienny wpływ wspomnianej techniki na mięśnie i tkanki miękkie. W 1996 roku wraz ze swoją uczennicą opublikował artykuł, w którym zawarł rejestr zdjęć i opisów jak stosować rolki do automasażu.

Znaczenie | Podczas rolowania w ciele dochodzi do zjawiska nazywanego SMR (Self Myofascial Release), co oznacza „auto-mięśniowo-powięziowe uwalnianie”. Nieodzownym elementem automasażu jest praca na powięzi, czyli tkance łącznej, która niczym kombinezon otacza nasze ciało. Jest ona odpowiedzialna za jego prawidłowe, motoryczne funkcjonowanie. Powięź często porównywana jest do wilgotnej lub suchej gąbki. Sucha i krucha to ta, która jest poddawana dużym wysiłkom i aktywności fizycznej bez dbałości o regenerację. Dlatego staje się podatna na kontuzje.

Aby temu przeciwdziałać i zachować elastyczność powięzi (wilgotnej gąbki), należy stale nawilżać jej strukturę przy pomocy regularnego wykorzystywania rollera. Rolowanie to efektywny sposób automasażu poprawiający ruch włókien kolagenowych, skutecznie rozciągających, masujących i nawilżających powięź. Dzięki czemu ciało jest mobilne i gibkie. Poprzez systematyczne rolowanie jesteśmy w stanie utrzymać należyte nawodnienie powięzi. Ponadto możemy stwierdzić, że rolowanie poprawia funkcjonowanie śródbłonka naczyniowego i zmniejsza sztywność tętnic, przez co zwiększa przepływ krwi w danych strukturach i powoduje rozluźnienie rolowanych tkanek.

Możliwości rolowania | Dla uzyskania widocznych efektów automasażu wystarczające jest już poświęcenie mu 10-15 minut przy okazji treningu lub w formie osobnej aktywności. Kluczem do wyżej wspomnianego sukcesu jest regularność. Im częściej będziemy współpracowali z powięzią, tym będzie ona bardziej elastyczna. Mamy różne możliwości wplecenia rolowania w nasz codzienny grafik treningowy. Pierwsza z nich – rolowanie jako forma regeneracji, zalecane jest po treningu, kiedy automasaż wykonujemy w spokojnym tempie.

Bardzo ważną rolę odgrywa wtedy oddech i wyciszenie. Rolowanie w celu pobudzenia krążenia zalecane jest przed treningiem. Wtedy powinno być ono wykonywane bardziej dynamicznie i w tempie szybszym niż po treningu. Kolejna możliwość, to rolowanie całego ciała, które może stanowić oddzielną jednostkę treningową. Idealnym rozwiązaniem byłoby wzbogacenie go jeszcze o rozciąganie rolowanych grup mięśniowych i pracę na podstawowych wzorcach ruchowych.

Efekty rolowania | Graham Z. McDonald wraz ze współbadaczami, przeprowadzając testy na zawodnikach skaczących wzwyż, udowodnili, że rolowanie bardzo korzystnie wpływa na elastyczność mięśni i zakres ruchu w stawach. W wyniku przeprowadzonych badań, naukowcy zaobserwowali, że po 2 minutach rolowania mięśni czworogłowych uda, zwiększa się ich pobudliwość oraz zakres ruchu w stawie kolanowym o 10 %, w wyniku czego, dzięki zwiększeniu tempa aktywacji mięśni, poprawie ulegają wyniki osiągane przez zawodników. Kolejny pozytywny aspekt rolowania został potwierdzony badaniem, jakie przeprowadzili Gregory E. P. Pearcey i David J. Bradbury-Squires. Zaobserwowali oni, że sprinterzy, którzy rolowali się zaraz po wysiłku i następnie 24 godziny później, po tygodniu osiągali dużo lepszy czas niż biegacze, którzy nie uczestniczyli w badaniu.

Podsumowując, korzystanie ze sprzętu do automasażu (wałków, piłek i podwójnych piłek) przynosi benefity, takie jak:

  • poprawę elastyczności i mobilności całego ciała,
  • zwiększenie gibkości układu ruchu,
  • rozluźnienie napiętych mięśni oraz powięzi wskutek siedzącego trybu dnia,
  • szybszą regenerację około treningową,
  • znaczne zmniejszenie ryzyka kontuzji i urazu,
  • wzmocnienie mięśni głębokich,
  • zapobieganie bólom mięśniowym,
  • ujędrnienie ciała,
  • pobudzenie krążenia bogatej w substancje odżywcze krwi,
  • poprawę osiąganych wyników sportowych.

Już niedługo zaprezentujemy Wam nieco więcej materiału, wraz z opisem i możliwością wzięcia udziału w kursie instruktarzowym.

Źródło: WWW

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
spot_img
spot_img

podobne informacje

Samodyscyplina to kolejny krok

Wstępnie, w bardzo dużym skrócie ruszyliśmy tematy związane z samoedukacją i samodoskonaleniem się. Wydawałoby się,...

Według Ciebie, w ilu treningach w tygodniu mogłabyś/mógłbyś uczestniczyć? Ankieta

Dziękujemy Wam za udział w ostatniej ankiecie. Pytaliśmy Was o to, „Według Ciebie, w ilu...

Święta…

Podsumowania roku, każdy może zrobić sobie samodzielnie. Warto jednak skupić się na tematach pozytywnych. Zatem...