Poprawność techniki… to taki temat, o którym zapewne powstały niezliczone ilości materiałów, artykułów… ba, a nawet filmów. Wyzwaniem jednak pozostaje nadal to samo, czyli jak ćwiczyć samodzielnie, by trening rzeczywiście przyniósł rezultaty?
Trening kata jest takim przykładem, wręcz idealnym. Chociażby dlatego, że nauka kata obejmuje wiele bardzo różnych obszarów. Przykładowo:
- Nauka kolejności technik
- Nauka poprawności technik
- Nauka przemieszczania, w tym zwrotów, obrotów itd.
- Nauka oddychania, bo każde z kata posiada swoje szczegóły
- Zrozumienie historii, jak stoi za każdym ruchem, sekwencją… czyli po prostu interpretacja
- Nauka rytmu, czyli szybkości wykonania kata
- Nauka rozluźniania i naprężania mięśni
- Zanshin, czyli skupienie…
- Energia…
- Nawyk ruchowy
Każdy z tych tematów, a przecież nie są to jeszcze wszystkie o jakich należy pamiętać, powinniśmy bardzo dokładnie rozpatrzyć i choć wielu wspaniałych mistrzów podaje, że wykonanie kata posiada niedościgniony wzorzec, to jednak kata wykonuje jedna osoba o bardzo różnych parametrach motorycznych i psychicznych. Zatem jakie wykonanie kata jest prawidłowe? Oj… dokładnie takie, na jakie pozwala Tobie ciało i umysł. Pamiętaj o tym, kiedy rozpoczynasz swoją przygodę z nową formą, bo w miarę ćwiczenia – czyli doskonalenia się, wszystko się zmienia.
Inaczej trenujemy kata pod zawody karate, inaczej… kiedy doskonalimy się. Zupełnie inaczej, kiedy poznajemy i inaczej, kiedy po latach wracamy do tej samej formy kata. Czas tutaj jest absolutnie kluczowy, świadomość i zrozumienie wszystkiego tego, czego się nauczyliście… czyli, doświadczenie.