3.3 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia, 2024.

Nic się nie zmienia…

Nic się nie zmienia, trening kata nadal stanowi część zajęć. Często trening kata jest „krytykowany” przez grupę ćwiczących. Szukają wymówek by więcej korzystać z treningu kumite, ale… ale pamiętajmy, że zawsze kata jest bazą.

Nie chodzi tutaj wyłącznie o ruchy, interpretację… czy nawet trening zen. Kata jest takim materiałem, w którym właściwie nie ma końca doskonalenie się. Zwłaszcza wtedy, kiedy poznajesz ich wiele i znając ich coraz więcej… zachodzi zawsze – i to całkiem serio, proces równoległy i to w dodatku odwrotny. Otóż zapomina się wiele szczegółów. Zatem trening kata pozwala nam doskonalić również umysł, nasza pamięć… a także ciało, czyli pamięć ruchową.

Każdy ćwiczy kata na swój stopień

Kata nadaje sens treningowi Karate, a zakres materiału ukrytego w technikach, ruchach, oddychaniu, przemieszczaniu jest tak duża, że praktycznie każdy z ćwiczących w różnym czasie „zakochuje się” w ćwiczeniu kata… wybierają czasami to jedyne, które tylko jej/jemu pasuje z jakiś względów.

Ba… być mistrzem w wielu kata, to znaczy nie być w żadnym. Jak mawiali starzy wojownicy, nie warto bać się tego, który ćwiczy dużo materiału… należy bać się tego, który ćwiczy tylko jedną technikę. Czy jakoś tam… :–)).

Do zobaczenia na kolejnym treningu. Gdybyście chcieli dołączyć do naszych grup, to zapraszamy na zajęcia do Płońska, Warszawy i wkrótce w Łomży.


Prenumeruj nasz Newsletter
spot_img
spot_img

podobne informacje

Hattrick?

To niemałe zaskoczenie dla nas wszystkich. Prawdziwy hattrick... bo Maja Piotrowska, Piotr Piotrowski i nasz...

Ustawienie stóp

Ustawienie stóp… to taki temat, który spędza sen z powiek wielu instruktorom. A chodzi o...

W takim towarzystwie… choćby do piekła

Przypominamy Wam szkolenie, jakie realizowaliśmy w 2019 roku w jednej z firm wspierających nasze działania...