18.1 C
Warszawa
czwartek, 2 maja, 2024.

Kata Nijusei

Kata Nijusei (jap. złącze dwóch linii).

Autorem tego kata jest sensei Paweł Przybyszewski. Opracowanie to stanowiło jego rozprawę mistrzowską na stopień 1 dan. Nazwa kata pochodzi od występowania i zachowania się dwóch agresywnych przeciwników. Charakterystyczną cechą tej formy są powtarzające się równoczesne ataki obu przeciwników i stosowana przeciw nim obrona w postaci tai-sabaki-uke (uników ciałem).

Akcje obu przeciwników, początkowo połączone ze sobą w harmonijną całość, są przez Uke (osobę wykonującą kata) w skuteczny sposób udaremniane. Poprzez odpowiednie manewrowanie między nimi, Uke doprowadza do zakłócenia i przerwania ich działań, aby następnie wyeliminować ich z walki za pomocą sprawiedliwego, naprzemianstronnego wymierzania trafień.

Ważne: Niniejsze przedstawienie należy traktować jako poglądowe. Wszelkie szczegóły kata można jedynie poznać podczas zajęć w klubach Związku Sportowego. Kata Nijusei  prezentuje senpai Beata Sobiesiak.

Przyjmujemy ceremonialną pozycję stojącą Tachi-zen i wykonujemy ukłon Tachi-rei. Głośno podajemy nazwę Kata Nijusei! Następnie przechodzimy do pozycji gotowości Yōi-dachi. Po wykonaniu Yōi przerwa ok. 3 sekund.

Przemieszczamy się w przód, przyjmując migi sanchin-dachi razem z morote-uchi-ude-uke chūdan. Następnie w miejscu wykonujemy morote-gedan-ude-uke i natychmiast moroteuchi-uraken-uchi jōdan.

Podnosimy prawą nogę w górę do migi tsuru-ashi-dachi yoko-geri z ryōken-goshi-kamaete. Następnie w miejscu przechodzimy do migi fūdō-dachi z jednoczesnym hidari uchi-shutō-uchi chūdan oraz migi tate-zuki chūdan razem z KIAI! W miejscu wykonujemy zwrot w lewo do shō-zenkutsu-dachi z morote-tsukami-uke chūdan.

W miejscu w hidari shō-zenkutsu-dachi wykonujemy migi teishō-zuki chūdan a następnie przestawiamy lewą stopę do kiba-dachi z jednoczesnym migi tettsui-uchi chūdan / jōdan.

Przemieszczamy się w przód, przyjmując migi zenkutsu-dachi i równocześnie spoglądamy przez lewe ramię do tyłu. Następnie dostawiamy stopę lewą i wykonujemy obrót w heisoku-dachi razem z hidari tsukami-uke (obrót o około 270 stopni). Następnie przechodzimy do kiba-dachi razem z migi uchi-tettsui-uchi jōdan.

W miejscu wykonujemy zwrot do migi-zenkutsu-dachi wraz z hidari choku gyaku-karazuki chūdan / jōdan. Następnie w miejscu na prawej stopie wykonujemy zwrot w prawo – heisoku-dachi z hidari tsukami-uke. Dalej wykonujemy zwrot (całość o blisko 180 stopni) i przechodzimy do kiba-dachi z jednoczesnym migi uchi-tettsui-uchi chūdan / jōdan.

W miejscu wykonujemy zwrot do migi zenkutsu-dachi. Natychmiast silnie wykonujemy hidari soto-ude-uke jōdan. Bez zmiany pozycji silnie migi choku kara-zuki jōdan. Następnie w przód wykonujemy hidari seishan-dachi z migi gedan-ude-uke.

W miejscu wykonujemy zwrot w lewą stronę i przemieszczamy się do przodu do migi tsuru-ashi-dachi mae-geri. Pięści wędrują do hidari ryōken-goshi-kamae-te. Następnie szybko cofamy się do hidari neko-ashi-dachi z hidari soto-ude-uke jōdan. Z kolei przemieszczamy się do przodu do hidari zenkutsu-dachi razem z hidari gedan-ude-uke wzdłóż ciała.

W miejscu za nim ściągniemy lewą pięść do hiki-te prawą wykonujemy migi uchi-shutō-uchi jōdan (w tył, do spotkania barków). Następnie w przemieszczamy się w przód do migi tsuruashi-dachi mae-geri. Prawą dłonią wykonujemy ruch podobny do złapania za przeciwnika.

Natychmiast podnosimy w przód prawą nogę do migi tsuru-ashi-dachi yoko-geri z hidari ryōken-goshi-kamae-te i następnie wykonujemy po skosie do tyłu migi yoko-geri-fumikomi z KIAI! 3 sekundy przerwy. W tym czasie powracamy do pozycji wyjściowej migi tsuru-ashi-dachi yoko-geri.

W miejscu wykonujemy zwrot do mawari-migi fūdō-dachi z silnym hidari soto-ude-uke chūdan. Następnie w miejscu obracamy się do hidari zenkutsu-dachi razem z migi soto-shūtō-uchi jōdan. Z kolei szybko skracamy pozycję w przód do migi tsuru-ashi-dachi yoko-geri.

W tył po skosie wykonujemy migi yoko-geri-fumikomi z KIAI! 3 sekundy przerwa, w trakcie której przechodzimy do Yōi-dachi.

Po przerwie 3 sekund wykonujemy tachi-rei i przechodzimy do tachi-zen.

wymagania egzaminacyjne

Ważne

Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.