24.8 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja, 2024.

Fumio Demura: odeszła legenda Karate

Odszedł jeden z najwybitniejszych autorytetów współczesnego Karate… Fumio Demura (jap. 出村文男 Demura Fumio; ur. 15 września 1938 w Jokohamie, zm. 24 kwietnia 2023) – posiadacz stopnia 9 dan w karate (styl shitō-ryū) i tytułu shihan, jeden z największych ekspertów w dziedzinie sztuk walki wręcz oraz kobudō. Był przywódcą międzynarodowej organizacji Karate-do Shito-ryu Genbu-kai International, reprezentowanej w 25 krajach.

Mistrz Demura rozpoczął swą praktykę sztuk walki już w szkole podstawowej. Najpierw studiował kendō, a później rozpoczął praktykę karate. Podczas studiów ekonomicznych na uniwersytecie Nihon w Tokio, trenował shitō-ryū oraz kobudō. Jego nauczycielami byli wielcy mistrzowie: Kenshin Taira oraz Ryusho Sakagami. W 1961 Fumio Demura zajął pierwsze miejsce w zawodach kumite i zdobył tytuł mistrza Japonii wszystkich stylów. Później również brał udział w licznych turniejach i zdobywał wiele nagród, dyplomów od Ogólnokrajowej Federacji Karate.

Od 1965 Fumio Demura zajął się popularyzacją karate shitō-ryū w Stanach Zjednoczonych. Przybył tam na zaproszenie Dana Ivana (amerykańskiego działacza karate, który później też współtworzył Japan Karate-do Federation). Zainteresowanie w Ameryce okazało się tak duże, że Fumio Demura mieszka tam do dziś i naucza karate w swoim dojo w Santa Ana, w Kalifornii.

Shihan Fumio Demura podróżował po całym świecie, prowadził międzynarodowe seminaria, był zapraszany przez organizacje sztuk walki (nie tylko shitō-ryū), wciąż popularyzując styl shitō-ryū. Wiele klubów na całym świecie prosiło go o współpracę, o przyjęcie do jego organizacji – Genbu-kai.

24 marca 2014 – Warszawa

Mistrz Demura był zapraszany do współpracy przy różnych produkcjach filmowych. W 1973 brał udział w kilku filmach kręconych w Hongkongu, później natomiast (od 1975) – w produkcjach Hollywood. Na jego koncie znajdują się takie filmy, jak Wyspa Doktora Moreau, Karate Kid (scenariusz tego filmu został specjalnie napisany z myślą o Fumio Demurze w roli mistrza Kesuke Miyagiego, Demura jednak się nie zgodził, twierdząc, że nie ma talentu aktorskiego i poprzestał na dublowaniu Pata Mority w sekwencjach walk), a także Wschodzące słońce (z Seanem Connerym i Wesleyem Snipesem, rola yakuzy) i Mortal Kombat z 1995 roku (choreografia walk). Mistrz Demura współpracował m.in. z takimi postaciami jak Bruce Lee, Chuck Norris, Steven Seagal, czy Tom Cruise.

W 2014 pojawił się film dokumentalny „The Real Miyagi”, poświęcony w całości mistrzowi Demurze. Shihan Demura był w Polsce pięć razy, za każdym razem będąc głównym gościem na organizowanych w Warszawie międzynarodowych seminariach. Ostatnia jego wizyta odbyła się w dniach 22–24 marca 2014, na zaproszenie polskiego oddziału Genbu-Kai.

Moje 5 minut z Fumio Demura
wspomnienie sensei Mirosława Pawlińskiego 2 dan Karate-dō Tsunami®.

Na spotkanie z sensei Fumio Demura 9 dan czekałem z niecierpliwością. Zawsze podziwiałem jego zaangażowanie w propagowanie Karate-dō takim, jakie ono jest w istocie. Sensei jednak wychodził ponad standardy związane z Karate. Kobudō w jego wykonaniu było po prostu magią, choć w nie dosłownym tego słowa znaczeniu. Osobowość, charyzma, szacunek i przede wszystkim wspaniałe podejście do każdego trenującego… tak, to oczywiste było dla niego.

Możliwość udziału w treningach na pewno była wydarzeniem, o czym mogliśmy przekonać się dość szybko. Wszystko jedno, czy grupa dziecięca, czy starsza, wszyscy dawali z siebie maksimum wysiłku i zaangażowania. To było niezwykle inspirujące doświadczenie. Pamiętam jak dziś słowa sensei Fumio Demura, które powiedział podczas uroczystej kolacji – skierowane do sensei Andrzeja Kozaka i do mnie. A brzmiały one tak:

Pamiętajcie, nie ma znaczenia jakie Karate, ważna jest przyjaźń, szacunek i współpraca oraz wspieranie się w życiu.

Lata minęły. Zostały wspomnienia i coś około 2000 zdjęć z tego zgrupowania. Część możecie zobaczyć w tym materiale. Ale jeżeli tylko chcecie więcej poczytać o sensei Fumio Demura odsyłam Was na strony WWW.


Opracowano na podstawie informacji z Wikipedii.


Prenumeruj nasz Newsletter
spot_img
spot_img

podobne informacje

W kolejnym kroku: samodoskonalenie się

W poprzednim naszym wpisie zawarliśmy bardzo ogólne informacje dotyczące samoedukacji. Tym razem, ale bardzo krótko...

Ustawienie stóp

Ustawienie stóp… to taki temat, który spędza sen z powiek wielu instruktorom. A chodzi o...

Trening kata i nawyki ruchowe

O samym treningu kata (jap. formy nauki walki) pisaliśmy już wielokrotnie. Być może nie zawsze...