-2.8 C
Warszawa
sobota, 2 grudnia, 2023.

Maja Piotrowska odebrała bunshō

Maja Piotrowska odebrała bunshō (jap. legitymacja stopni) z potwierdzeniem zdania egzaminu na stopień 5 kyū. Tym samym Maja trafiła do grupy, która już na tym poziomie rozpoczyna przygotowania do egzaminu na stopień 1 dan.

Lata mijają, ale zasady realizacji egzaminów w Karate-dō Tsunami® pozostały niezmienne. Każdy z egzaminów na stopnie kyū składa się z dwóch części. W pierwszej Uke (jap. student) zdaje teorię, którą zalicza w trakcie rozmów z wybraną komisją. W komisji zasiada minimum 3 osoby. Zdarza się, że na wyższe stopnie tj. od 3 kyū w komisji zasiadać może 5 lub nawet 7 osób.

Wracając do egzaminów teoretycznych przy komisji 3 osobowej odpowiada na 4 pytania. Dwa pytania zadaje przewodniczący komisji, pozostali po jednym. Zazwyczaj pytania są tak formułowane, by w trakcie ich odpowiedzi pojawiała się dyskusja, która pozwala na dokładniejsze poznanie wiedzy Uke. W przypadku, kiedy zdający nie zna odpowiedzi, to udziela ją ten, kto zadawał to pytanie. W ten sposób unika się sytuacji, w której egzamin mógłby być stronniczy.

To co zostało utrzymane w Karate-dō Tsunami®, to skład komisji. Chodzi o to, by w komisji zasiadały – jeżeli to możliwe – osoby z różnych klubów, o różnym stopniu wiedzy i umiejętności, ale z zachowaniem jednego szczególnego elementu. Unika się rozwiązania, w którym w komisji zasiada osoba z niższym stopniem niż ten, z jakim podchodzi Uke do egzaminu.

blog

Więcej podobnych