15.1 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja, 2024.

Maja Piotrowska odebrała bunshō

Maja Piotrowska odebrała bunshō (jap. legitymacja stopni) z potwierdzeniem zdania egzaminu na stopień 5 kyū. Tym samym Maja trafiła do grupy, która już na tym poziomie rozpoczyna przygotowania do egzaminu na stopień 1 dan.

Lata mijają, ale zasady realizacji egzaminów w Karate-dō Tsunami® pozostały niezmienne. Każdy z egzaminów na stopnie kyū składa się z dwóch części. W pierwszej Uke (jap. student) zdaje teorię, którą zalicza w trakcie rozmów z wybraną komisją. W komisji zasiada minimum 3 osoby. Zdarza się, że na wyższe stopnie tj. od 3 kyū w komisji zasiadać może 5 lub nawet 7 osób.

Wracając do egzaminów teoretycznych przy komisji 3 osobowej odpowiada na 4 pytania. Dwa pytania zadaje przewodniczący komisji, pozostali po jednym. Zazwyczaj pytania są tak formułowane, by w trakcie ich odpowiedzi pojawiała się dyskusja, która pozwala na dokładniejsze poznanie wiedzy Uke. W przypadku, kiedy zdający nie zna odpowiedzi, to udziela ją ten, kto zadawał to pytanie. W ten sposób unika się sytuacji, w której egzamin mógłby być stronniczy.

To co zostało utrzymane w Karate-dō Tsunami®, to skład komisji. Chodzi o to, by w komisji zasiadały – jeżeli to możliwe – osoby z różnych klubów, o różnym stopniu wiedzy i umiejętności, ale z zachowaniem jednego szczególnego elementu. Unika się rozwiązania, w którym w komisji zasiada osoba z niższym stopniem niż ten, z jakim podchodzi Uke do egzaminu.

spot_img
spot_img

podobne informacje

Chwila na medytację

Chwila na medytację to nie tylko przerwa w treningu. Po prostu czasami musimy oczyścić umysł...

Trening kata i nawyki ruchowe

O samym treningu kata (jap. formy nauki walki) pisaliśmy już wielokrotnie. Być może nie zawsze...

Dzień bez treningu był dniem zmarnowanym

Jestem pewien, że ten sukces zawdzięczam po części cechom charakteru, które uformowały się podczas tysięcy...