Tradycja, o którą trzeba dbać nieustannie. Jednym z przejawów tego jest chociażby cały ceremoniał występujący podczas treningu. Nawet, jeżeli wydaje nam się, że nie wszyscy tego pilnują, to zawsze? prowadzący jest po to, by dawać przykład. Chcesz coś powiedzieć? Zapytać? Wiesz dokładnie co masz zrobić.
Tachi-rei? jest jednym z takich elementów, o którym warto po prostu pamiętać. Szacunek nie wolno mylić z innymi stanami ducha (umysłu). Umiejętność znalezienia się w sytuacji, to po prostu sztuka.
Praktycznie w wielu DŌJŌ relacje między ćwiczącymi i prowadzącymi są jasne. Zwłaszcza, kiedy znają się od wielu lat. Ale to właśnie przyjaźnie, czy też rodzina w DŌJŌ zmienia się, bo tutaj każdy zna swoje miejsce. Stąd tato, który posiada niższy stopień niż syn, zawsze swoją postawą prezentuje zrozumienie zasad rządzących w DŌJŌ. Poza salą, to on jest autorytetem. W DŌJŌ, kiedy syn posiada wyższy stopień, sytuacja jest odwrotna.
To wyjątkowe, ale znamy wiele osób, które w treningu nie są w stanie tego zaakceptować. Dlatego trening jest tym bardziej wartościowy – wszystko możemy rozpocząć po prostu od tachi-rei – szacunku.