9.4 C
Warszawa
sobota, 27 kwietnia, 2024.

Teoria 5 kyū

(wersja robocza z dnia: 02.12.2022 r. – brak poprawności zapisu nazw japońskich z ō oraz ū.)

Juji-ude, shuto, teisho, haishu-uke = technika ręczna polegająca na wypchnięciu w przód skrzyżowanych rąk (juji = krzyż). Stosowana jest na trzy strefy, przy użyciu następujących powierzchni kontaktowych: tettsui, uraken, shuto, teisho, haishu. Posiada dwa zastosowania:

  • jako technika obronna – blok = nosi wówczas nazwę juji-uke,
  • jako technika zaczepna – uderzenie = nosi wówczas nazwę juji-uchi.

Kakiwake-ude, shuto, haito, haishu-uke = ręczna technika obronna polegająca na skrzyżowaniu rąk pionowo przed sobą, a następnie na silnym rozłożeniu ich w celu rozerwania oburęcznego uchwytu przeciwnika lub zablokowania techniki heiko-zuki albo hasami-zuki. Stosowana jest na dwie strefy: jodan i chudan, przy użyciu następujących powierzchni kontaktowych: ude, shuto, haito, haishu,teisho. Do pozycji wyjściowej skrzyżowania pionowo przed sobą przenosimy ręce w dwojaki sposób:

  • od dołu = ruchem podobnym do ura-zuki,
  • od góry = ruchem podobnym do otoshi-enpi-uchi.

W trakcie egzaminu prezentujemy oba warianty wykonania tej techniki.

Heiko-zuki = pchnięcie oburącz na tę samą strefę w ustawieniu pionowym pięści (heiko = równolegle). Technika ta stosowana jest na trzy strefy w następujących ustawieniach pięści: ura, tate, age, kara.

Hasami-zuki = pchnięcie nożycowe na tę samą strefę (hasami = nożyce). Technika ta stosowana jest na trzy strefy w następujących ustawieniach pięści: ura, tate, age.

Te-nagashi-uke/Yoko-teisho-zuki/kumade = technika ręczna podobna do mawashi-zuki ale wykonywana przy użyciu innych powierzchni kontaktowych: teisho i kumade. Wykonywana jest na dwie strefy: jodan i chudan oraz ma dwa zastosowania:

  • jako technika obronna – blok = nosi wówczas nazwę te-nagashi-uke,
  • jako technika zaczepna – pchnięcie = nosi wówczas nazwę yoko-teisho-zuki.

W momencie kontaktu dłoń może znajdować się w trzech położeniach: ura, tate, age.

Gedan-shuto, teisho, haito-uke, gedan-kake-uke = technika ręczna podobna do gedan-ude-uke ale wykonywana przy użyciu innych powierzchi kontaktowych: shuto, teisho, haishu, haito. Posiada ona dwa zastosowania:

  • jako technika obronna – blok = nosi wówczas nazwę gedan-uke,
  • jako technika zaczepna – uderzenie = nosi wówczas nazwę gedan-uchi.

Gedan-kake-uke = odmiana wcześniej omówionej techniki polegająca na wykonaniu pod koniec ruchu ugięcia w nadgarstku, którego zadaniem jest kontrolowanie ataku nogi przeciwnika.

Awase-zuki = pchnięcie oburącz na tę samą lub różne strefy w pionowym ułożeniu pięści, przy tułowiu ustawionym prosto.

Yama-zuki = pchnięcie oburącz na tę samą lub różne strefy w ustawieniu pionowym pięści, przy mocno skręconym tułowiu – pozwalającym na zejście z linii ataku przy równoczesnym ataku przeciwnika (nazwa techniki pochodzi od kształtu ideogramu yama = góra).

Awase-zuki i Yama-zuki stosowane są na trzy strefy w następujących ustawieniach pięści: ura, tate, age, kara.

Mae-hiza-geri = kopnięcie z grupy mae-geri-waza wykonywane kolanem (hiza = kolano). Posiada dwie odmiany:

  • kekomi = wbijające,
  • keage = wznoszące.

Mawashi-hiza-geri = kopnięcie z grupy wa-geri-waza wykonywane kolanem (hiza = kolano).

Mawashi-uke = podwójny blok okrężny – połączenie czterech bloków: uchi-ude-uke i gedan-ude-uke oraz sukui-ude-uke i soto-ude-uke lub sukui-ude-uke i soto-ude-uke oraz uchi-ude-uke i gedan-ude-uke, wykonywanych z zamkniętymi pięściami (ken) lub otwartymi dłońmi (shu). W trakcie egzaminu blok ten wykonywany jest w pozycji sanchin-dachi 8-razy:

  • ushiro-ni = oba warianty: ken i shu,
  • mae-ni = oba wariany: ken i shu.

Metoda medytacji na 5 kyū

Susokukan = koncentracja na liczeniu oddechów. Przy otwartych oczach ze wzrokiem utkwionym w jednym punkcie, koncentrujemy uwagę na czynności liczenia oddechów. Liczymy: wdech – ichi, wydech – ni itd. do dziesięciu, a następnie od nowa.

Kata

Matsukaze (jap. Wiatr od sosen, wiatr w sosnach) = forma Karate-dō Tsunami®, w której występuje trzech przeciwników.

wymagania egzaminacyjne

Ważne

Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.