9.4 C
Warszawa
sobota, 27 kwietnia, 2024.

Teoria 3 kyū

(wersja robocza z dnia: 02.12.2022 r. – brak poprawności zapisu nazw japońskich z ō oraz ū.)

San-ren-geri = jest to forma zaprezentowania po jednym kopnięciu z pięciu grup technik w powtórzeniu po trzy razy przodem i tyłem do komisji (każda): mae-geri, yoko-geri, mawashi/mikazuki-geri, gyaku/ura-mawashi-geri, ushiro-geri.

Yoko-geri-fumikiri = kopnięcie bokiem wbijające z poślizgnięciem (kiri = cięcie), wykonywane na trzy strefy.

Yoko-ushiro-geri = kopnięcie wbijające w tył z bocznym ustawieniem stopy wykonywane na trzy strefy. Powierzchnie kontaktowe: sokuto i kakato.

Haiwan-ude-nagashi-uke = blok opływający (nagashi = opływanie), ze ściągnięciem przedramienia w tył, przy którym powierzchnią kontaktową jest haiwan (część przedramienia od strony uraken). Blok ten stosowany jest na dwie strefy: jodan i chudan.

Mae-ude-hineri-uke = blok przedramieniem podobny do uchi-ude-uke ale z odwrotnymi parametrami:

  • obrót przedramieniem wykonywany jest w odwrotnym kierunku,
  • tułów obraca się za ruchem ręki.

Mae-ude-deai-osae-uke = technika ręczna polegająca na silnym wypchnięciu przedramienia w przód w ustawieniu poziomym, stosowana na dwie strefy: jodan i chudan. Posiada dwa zastosowania:

  • jako technika obronna – blok = nosi wówczas nazwę mae-ude-deai-osae-uke i służy do zablokowania pchnięcia, uderzenia łokciem lub kopnięcia w pozycji wyjściowej tych technik,
  • jako technika zaczepna – uderzenie przedramieniem = nosi wówczas nazwę mae-ude-deai-osae-uchi.

Seiryuto = technika ręczna polegająca na wykonaniu ruchu podstawą pięści (sei = podstawa) od góry do dołu poprzez dwie strefy: jodan i chudan. Posiada dwa zastosowania:

  • jako technika obronna – blok = nosi wówczas nazwę seiryuto-uke,
  • jako technika zaczepna – uderzenie = nosi wówczas nazwę seiryuto-uchi.

Metoda medytacji na 3 kyū

Misogi = koncentracja na śledzeniu, jak powietrze, które symbolizuje wszechświat, wpływa przez nos i tanden, rozchodzi się po ciele, wypełnia ćwiczącego, a później przy wydechu stopniowo wychodzi łącząc po raz kolejny z otoczeniem. Koncentracja na pełnej integracji z otoczeniem za pośrednictwem oddychania, mająca na celu stymulację odczuwania stanu nehan.

Kata

Sato (jap. rodzinna wioska) = forma Karate-dō Tsunami®, w której występuje trzech przeciwników. Nazwa tej formy pochodzi od skojarzenia z sytuacją, w której powracający do domu rodzinnego wędrowiec zastaje w nim swoich wrogów. Niewielki zakres ruchu wykonywanych technik świadczy o pełnej, totalnej bezwzględności toczonej walki, w której liczy się tylko maksymalna skuteczność i w której uke nie może sobie pozwolić na jakiekolwiek dziwolągi techniczne.

wymagania egzaminacyjne

Ważne

Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.