Teoria 3 kyū
(wersja robocza z dnia: 02.12.2022 r. – brak poprawności zapisu nazw japońskich z ō oraz ū.)
San-ren-geri = jest to forma zaprezentowania po jednym kopnięciu z pięciu grup technik w powtórzeniu po trzy razy przodem i tyłem do komisji (każda): mae-geri, yoko-geri, mawashi/mikazuki-geri, gyaku/ura-mawashi-geri, ushiro-geri.
Yoko-geri-fumikiri = kopnięcie bokiem wbijające z poślizgnięciem (kiri = cięcie), wykonywane na trzy strefy.
Yoko-ushiro-geri = kopnięcie wbijające w tył z bocznym ustawieniem stopy wykonywane na trzy strefy. Powierzchnie kontaktowe: sokuto i kakato.
Haiwan-ude-nagashi-uke = blok opływający (nagashi = opływanie), ze ściągnięciem przedramienia w tył, przy którym powierzchnią kontaktową jest haiwan (część przedramienia od strony uraken). Blok ten stosowany jest na dwie strefy: jodan i chudan.
Mae-ude-hineri-uke = blok przedramieniem podobny do uchi-ude-uke ale z odwrotnymi parametrami:
- obrót przedramieniem wykonywany jest w odwrotnym kierunku,
- tułów obraca się za ruchem ręki.
Mae-ude-deai-osae-uke = technika ręczna polegająca na silnym wypchnięciu przedramienia w przód w ustawieniu poziomym, stosowana na dwie strefy: jodan i chudan. Posiada dwa zastosowania:
- jako technika obronna – blok = nosi wówczas nazwę mae-ude-deai-osae-uke i służy do zablokowania pchnięcia, uderzenia łokciem lub kopnięcia w pozycji wyjściowej tych technik,
- jako technika zaczepna – uderzenie przedramieniem = nosi wówczas nazwę mae-ude-deai-osae-uchi.
Seiryuto = technika ręczna polegająca na wykonaniu ruchu podstawą pięści (sei = podstawa) od góry do dołu poprzez dwie strefy: jodan i chudan. Posiada dwa zastosowania:
- jako technika obronna – blok = nosi wówczas nazwę seiryuto-uke,
- jako technika zaczepna – uderzenie = nosi wówczas nazwę seiryuto-uchi.
Metoda medytacji na 3 kyū
Misogi = koncentracja na śledzeniu, jak powietrze, które symbolizuje wszechświat, wpływa przez nos i tanden, rozchodzi się po ciele, wypełnia ćwiczącego, a później przy wydechu stopniowo wychodzi łącząc po raz kolejny z otoczeniem. Koncentracja na pełnej integracji z otoczeniem za pośrednictwem oddychania, mająca na celu stymulację odczuwania stanu nehan.
Kata
Nani goto desu-ka? (jap. rodzinna wioska) = forma Karate-dō Tsunami®, w której występuje trzech przeciwników.
wymagania egzaminacyjne
Ważne
Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.