15.1 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja, 2024.

Teoria 1 kyū

(wersja robocza z dnia: 02.12.2022 r. – brak poprawności zapisu nazw japońskich z ō oraz ū.)

Ju-ren-geri = 5 technik po 10 razy przodem i tyłem do komisji z pięciu grup kopnięć:  mae-geri, yoko-geri, mawashi / mikazuki-geri, gyaku / ura-mawashi-geri, ushiro-geri.

Godan-sanren-geri = 5 technik po 3 razy tak jak wcześniej z każdej grupy – wykonywane tyłem do komisji.

Tobi-geri = kopnięcie z trafieniem w skoku (tobi = skok). W momencie kontaktu druga noga powinna być maksymalnie ugięta w stawie kolanowym i przyciągnięta do tułowia.

Tobi-te-waza = techniki ręczne wykonywane w skoku:

  • tobi-zuki = pchnięcie z trafieniem w skoku,
  • tobi-uchi = uderzenie z trafieniem w skoku.

Metoda medytacji na 1 kyū

Shikan-taza = koncentracja bez obiektu, bez sprecyzowanych zamierzeń, oczekiwanie, koncentracja na zachowaniu przytomności – zanmai (shikan-taza = jap. tylko siedzenie).

Kata

San Ishi (jap. trzy kamienie) = Karate-dō Tsunami®, w której występuje trzech przeciwników. Nazwa tej formy pochodzi od ilości występujących w nim rozwiązań technicznych i faktycznych. Jak rzucone w powietrze kamienie lecą na początku do celu z wielką szybkością, następnie toczą się po ziemi, aby w końcu znieruchomieć, tak też w kata walka toczy się w powietrzu lub w siedzących bądź leżących pozycjach na ziemi.

wymagania egzaminacyjne

Ważne

Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.