1.3 C
Warszawa
środa, 13 listopada, 2024.

Kata Sato

Kata Sato (jap. wieś rodzinna).

Ważne: Niniejsze przedstawienie należy traktować jako poglądowe. Wszelkie szczegóły kata można jedynie poznać podczas zajęć w klubach Związku Sportowego. Kata Sato prezentuje senpai Beata Sobiesiak.

Przyjmujemy ceremonialną pozycję stojącą – Tachi-zen i wykonujemy ukłon Tachi-rei. Głośno podajemy nazwę Kata – Sato! Następnie przechodzimy do pozycji gotowości – Yōi-dachi. Po wykonaniu Yōi przerwa ok. 3 sekund.

Przemieszczając się do tyłu do hidari kiba-dachi (zwrot o 90 stopni) wykonujemy hidari teishō-gedan-ude-uke. Następnie wykonujemy zwrot w miejscu w lewo do hidari zenkutsu-dachi z migi teisho-shotei-zuki kumade chūdan. Z kolei w miejscu wykonujemy hidari ura-zuki chūdan.

Cofamy lewą stopę do hidari sho-zenkutsu-dachi i wykonujemy migi soto-tettsui-uchi chudan. Następnie unosimy prawą nogę do migi tsuru-ashi-dachi wa-geri (ryōken-goshi-kamae-te).

Teraz wykonujemy migi ō-mawashi-geri a następnie migi otoshi ō-mawashi-geri.

Podnosimy prawą nogę do migi tsuru-ashi-dachi yoko-geri i lekko obracając się w prawo wykonujemy silne migi yoko-geri-kekomi. Powrót do migi tsuru-ashi-dachi yoko-geri.

Dokładnie tam, gdzie wykonywaliśmy poprzednią technikę teraz robimy migi ura-mawashi-geri.

Teraz w miejscu wykonujemy zwrot w lewo o 180 stopni i przechodzimy do hidari neko-ashi-dachi z hidari uchi-shutō-uchi jodan. Przesuwając się do tyłu nadal w hidari neko-ashi-dachi wykonujemy migi uchi-ude-uke jōdan.

Jeszcze jeden przeskok do tyłu w hidari neko-ashi-dachi razem z jednoczesnym migi uchi-ude-uke jōdan i hidari uchi-ude-uke jōdan. Następnie wykonujemy krok do przodu do hidari zenkutsu-dachi z migi gedan-ude-uke. Teraz w miejscu wykonujemy hidari yoko-teisho-zuki chūdan.

Teraz pod kątem 90 stopni w prawo wykonujemy migi ura-mawashi-geri chūdan.

Zmieniamy pozycję do kiba-dachi i wykonujemy hidari ushiro-empi-uchi. Następnie w miejscu przechodzimy do migi zenkutsu-dachi i na wprost pod kątem 45 stopni wykonujemy hidari mae-geri-kekomi.

W tym samym kierunku robimy krok do przodu suri-ashi i następnie migi mae-geri-kekomi. Stajemy do migi zenkutsu-dachi.

Z migi zenkutsu-dachi wykonujemy skok do tyłu do pozycji kiba-dachi. W skoku wykonujemy hidari ushiro-empi-uchi. Teraz cofając lewą stopę skręcamy się w lewo do hidari neko-ashi-dachi. Podczas przemieszczania wykonujemy hidari uchi-shutō-uchi jōdan. Po czym wydłużamy do przodu pozycje do hidari zenkutsu-dachi z jednoczesnym migi choku-gyaku-zuki chūdan.

Teraz silnie wykonujemy podcięcie migi ō-soto-gari.

Pochylamy się do przodu i wykonujemy na zmianę hidari age-shutō-nukite-zuki gedan, migi tate-shutō-nukite-zuki gedan i hidari age-shutō-nukite-zuki gedan.

Przemieszczamy się w przód, przyjmując migi tsuru-ashi-dachi wykonujemy migi mae-geri-fumikomi.

Zmieniamy pozycję do yōi-dachi. Wykonujemy tachi-rei i przechodzimy do tachi-zen.

wymagania egzaminacyjne

Ważne

Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.