23.2 C
Warszawa
środa, 1 maja, 2024.

Kata Haitō

Kata Haitō (jap. rozdarty na części) forma, w której występuje trzech przeciwników. Nazwa kata oddaje sytuację, w której Uke jest atakowany przez przeciwników, zanim zdążył on definitywnie z nimi się rozprawić. Wewnętrzna rozterka… rozdarty na części. Przyjęta wersja kata Haitō przez Związek Sportowy Polska Federacja Karate-dō Tsunami® powstała jako rozprawa mistrzowska, której autorem był sensei Jacek Łukawczyk.

Ważne: Niniejsze przedstawienie należy traktować jako poglądowe. Wszelkie szczegóły kata można jedynie poznać podczas zajęć w klubach Związku Sportowego. Kata Haitō prezentuje senpai Beata Sobiesiak.

Przyjmujemy ceremonialną pozycję stojącą Tachi-zen i wykonujemy ukłon Tachi-rei. Głośno podajemy nazwę Kata Haitō!. Następnie przechodzimy do pozycji gotowości Yōi-dachi. Po wykonaniu Yōi przerwa ok. 3 sekund.

Przemieszczamy się w przód po skosie przyjmując hidari seishan-dachi i równocześnie wykonujemy migi gedan-ude-uke. Następnie podnosimy nogę do migi tsuru-ashi-dachi yoko-geri i wykonujemy w bok yoko-geri-fumikomi.

Bardzo szybko powracamy do migi tsuru-ashi-dachi i wykonujemy w bok yoko-geri-kekomi chūdan. Następnie nie wracając do pozycji wyjściowej wykonujemy w miejscu zwrot o blisko 135 stopni i stajemy do hidari fūdō-dachi z jednocześnie wykonanym blokiem migi soto-ude-uke chūdan / jōdan.

Dokładnie w tej samej pozycji wykonujemy hidari mawashi-zuki jōdan. Z kolei wykonujemy zmianę frontu pozycji do hidari zenkutsu-dachi (w miejscu) i migi choku-kara-zuki chūdan. W miejscu powracamy do hidari fūdō-dachi razem z techniką hidari mawashi-zuki jōdan.

Po raz kolejny w miejscu wykonujemy zwrot do hidari zenkutsu-dachi i równoczesnym migi choku-kara-zuki chūdan. Teraz spoglądamy do tyłu przez lewe ramię i natychmiast przechodzimy do przodu (suri-ashi) do migi zenkutsu-dachi. Cały czas patrzymy przez lewe ramię do tyłu.

W miejscu, na prawej stopie wykonujemy zwrot o 180 stopni – dostawiając lewą do pozycji heisoku-dachi – z jednoczesnym morote-soto-uchikomi-ude-uke chūdan. Następnie przechodzimy do migi zenkutsu-dachi cofając do tyłu lewą stopę. Cały czas trzymamy morote-soto-uchikomi-ude-uke chūdan. Bardzo szybko wykonujemy w miejscu obrót o blisko 270 stopni na prawej stopie i przechodzimy do migi fūdō-dachi cały czas trzymając morote-soto-uchikomi-ude-uke chūdan.

Dłonie przenosimy do hidari ryoken-goshi-kamae-te i bardzo mocno wykonujemy migi uchi-uraken-uchi na strefę chūdan z jednoczesnym KIAI! Przerwa 3 sekundy. Dłonie powtórnie powracają do ułożenia hidari ryoken-goshi-kamae-te.

Teraz wykonujemy silnie migi uchi-tettsui-uchi na strefę chūdan / jōdan. Zmieniamy front pozycji w miejscu przestawiając się do hidari zenkutsu-dachi. Przyjmujemy migi tsuru-ashi-dachi.

Bardzo silnie w przód wykonujemy migi mae-geri-kekomi chūdan. Powracamy do migi tsuru-ashi-dachi (tym razem w odmianie yoko-geri) i wykonujemy w bok, pod kątem prostym migi yoko-geri-kekomi.

Następnie przez migi kake-dachi z jednoczesnym migi uchi-uraken-uchi chūdan przechodzimy do migi zenkutsu-dachi wykonując hidari gyaku-zuki chūdan. Front naszej pozycji jest skierowany w stronę, gdzie wcześniej wykonywaliśmy technikę nożną. W miejscu wykonujemy migi choku-kara-zuki jōdan razem z KIAI!

Nie zmieniając położenia prawej stopy, skracamy pozycję do hidari shō-zenkutsu-dachi obracając się w lewo pod kątem 90 stopni wykonujemy gyaku migi soto-ude-uke jōdan. Następnie szybko wykonujemy migi de-ashi-barai.

Po podcięciu, jednym ruchem podnosimy prawą stopę do migi tsuru-ashi-dachi yoko-geri i wykonujemy migi yoko-geri-fumikomi z KIAI! Przerwa 3 sekundy. Powracamy do migi tsuru-ashi-dachi yoko-geri.

Przechodzimy do hachiji-dachi z jednocześnie wykonanym yōi. Przerwa 3 sekundy. Dostawiamy lewą stopę do pozycji musubi-dachi i wykonujemy tachi-rei. Następnie przyjmujemy pozycję tachi-zen.

wymagania egzaminacyjne

Ważne

Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.