To prawda, że nauka kata to zawsze wyzwanie, zwłaszcza kiedy próbujemy dokładniej poznać nie tylko same ruchy, ale przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, co autor danego kata (formy nauki walki) miał na myśli.
Doszliśmy wszyscy do tego samego wniosku, że są kata otwarte i zamknięte. Już wyjaśniamy, co to oznacza. Kata, jako forma nauki walki jest najczęściej zapisem konkretnej sytuacji z życia. Czasami jednak wszystkie ruchy, które wykonujemy… posiadają niezliczoną (prawie) ilość interpretacji i możliwości łączenia z różnymi rozwiązaniami. Dlatego mówimy o tym, że są to formy otwarte.
Zamknięte, to te, które posiadają już tylko ściśle określoną interpretację całości taktyki prezentowanej w kata. Właściwie nie ma możliwości innej interpretacji niż ta, która zaprezentował autor.
Ciekawe … prawda?
Dlaczego wspominamy o kata? Bo w tej edycji lata, Ada i Piotr przygotowując się do egzaminu na stopień 3 kyū mają za zadanie ułożyć swoje kata. Swoje własne, które oddaje ich charakter treningu… ale to temat znacznie szerszy i znacznie ciekawszy. Nie da się o nim opowiedzieć w kilku zdaniach.
Przypominamy, że już od września treningi ruszają w sali gimnastycznej LO przy ul. Solipskiej 17/19 (Warszawa-Włochy). Więcej na ten temat już niedługo.