17.9 C
Warszawa
środa, 22 maja, 2024.

Kata San ishi

Kata San ishi (jap. trzy kamienie)

Ważne: Niniejsze przedstawienie należy traktować jako poglądowe. Wszelkie szczegóły kata można jedynie poznać podczas zajęć w klubach Związku Sportowego. Kata San ishi prezentuje senpai Beata Sobiesiak.

Przyjmujemy ceremonialną pozycję stojącą – Tachi-zen i wykonujemy ukłon Tachi-rei. Głośno podajemy nazwę Kata – San ishi! Następnie przechodzimy do pozycji gotowości – Yōi-dachi. Po wykonaniu Yōi przerwa ok. 3 sekund.

W miejscu obracamy się w prawo (przez prawe ramię) o 215 stopni i przechodzimy do migi neko-ashi-dachi z migi uchi-shutō-uchi chūdan / jōdan. Następnie przemieszczając się w przód do hidari zenkutsu-dachi wykonujemy hidari mawashi-empi-uchi jōdan. Teraz w miejscu rozpoczynamy ruch do migi ō-soto-gari.

Kończymy migi ō-soto-gari. Z odstawieniem nogi zakrocznej w miejscu obracamy się w prawo o 135 stopni do migi zenkutsu-dachi.

Przemieszczamy się w przód krokiem dostawnym tsugi-ashi, przyjmując heisoku-dachi a następnie wykonujemy dalej przemieszczając się w przód migi mae-geri-kekomi. Kontynuując przemieszczanie w przód przechodzimy do migi kosa-dachi z jednoczesnym hidari choku gyaku-zuki chūdan / jōdan.

W miejscu wykonujemy migi choku kara-zuki chūdan / jōdan. Następnie podnosimy nogę zakroczną do hidari tsuru-ashi-dachi z jednoczesnym spojrzeniem przez lewy bark do tyłu. Teraz w miejscu wykonujemy hidari yoko-ushiro-geri-kekomi.

Przechodzimy ponownie do hidari tsuru-ashi-dachi, tym razem patrzymy w lewo. W miejscu wykonujemy hidari ura-mawashi-geri pod kątem 90 stopni do frontu naszej pozycji.

Z kolei teraz przemieszczamy się do przodu (w kierunku gdzie wykonywaliśmy ostatnią technikę) do hidari zenkutsu-dachi.

Przemieszczamy się w przód i wykonujemy migi mae-geri-kekomi. Następnie w miejscu wykonujemy pad w tył koho-ukemi kata-ne razem z migi mae-geri.

Z kolei wykonujemy hidari mae-geri-keage. Na końcu ruchu stopą wykonujemy kekomi (pchnięcie) powierzchnią koshi. Teraz wykonujemy w miejscu zwrot przez lewe ramię i przechodzimy do migi iaigoshi-dachi z hidari uchi-shutō-uchi.

Następnie w miejscu obracamy się o 180 stopni i przechodzimy do hidari zenkutsu-dachi z morote tsukami-uke chūdan. Spoglądamy w prawo.

W kierunku patrzenia wykonujemy migi tobi yoko-geri-kekomi chūdan / gedan KIAI!. Przyjmujemy pozycję kiba-dachi z hidari uchi-shutō-uchi chūdan. Następnie w miejscu wykonujemy zwrot do hidari zenkutsu-dachi z migi morote-tsukami-uke chūdan.

Bez zmiany pozycji wykonujemy hidari ura-zuki chūdan a następnie migi soto-tettsui-uchi chūdan / jōdan.

Nastpnie wykonujemy mawari-hidari i przechodzimy do yōi-dachi. Wykonujemy tachi-rei i przyjmujemy do tachi-zen.

wymagania egzaminacyjne

Ważne

Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.