7.7 C
Warszawa
wtorek, 23 kwietnia, 2024.

Kata Nani goto desu-ka?

Kata Nani goto desu-ka? (jap. co się dzieje?).

Ważne: Niniejsze przedstawienie należy traktować jako poglądowe. Wszelkie szczegóły kata można jedynie poznać podczas zajęć w klubach Związku Sportowego. Kata Nani goto desu-ka? prezentuje senpai Beata Sobiesiak.

Przyjmujemy ceremonialną pozycję stojącą Tachi-zen i wykonujemy ukłon Tachi-rei. Głośno podajemy nazwę Kata Nani goto desu-ka?! Następnie przechodzimy do pozycji gotowości Yōi-dachi. Po wykonaniu Yōi przerwa ok. 3 sekund.

Przemieszczamy się w przód, przyjmując pozycję hachiji-dachi i równocześnie wykonujemy
hidari choku kara-zuki jōdan. Następnie w miejscu w heisoku-dachi wykonujemy obrót
o 180 stopni w lewo z jednoczesnym hidari gedan-ude-uke.

Następnie przemieszczamy się do przodu do migi zenkutsu-dachi z jednoczesnym migi age-mawashi-
zuki jōdan. Teraz w miejscu wykonujemy hidari soto-ude-uke chudan. W miejscu,
dostawiając lewą stopę do heisoku-dachi obracamy się w lewo o 180 stopni. Pięści wedrują
do hidari ryoken-goshi-kamae-te.

W miejscu przechodzimy do kiba-dachi i jednocześnie wykonujemy hidari choku kara-zuki chudan oraz migi uchi-tettsui-uchi chudan. Następnie przestawiając lewą stopę w przód przechodzimy do hidari zenkutsu-dachi z jednoczesnym migi choku gyaku-zuki chudan / jōdan. Po czym dostawiając prawą nogę do heisoku-dachi wykonujemy w miejscu zwrot w prawo o 270 stopni.

Obracając się dalej przechodzimy do kiba-dachi. Do końca obrotu w pozycji wykonujemy również hidari soto-ude-uke chudan. Teraz w miejscu wykonujemy zwrot w lewo i przechodzimy do hidari iaigoshi-dachi z jednoczesnym migi choku kara-zuki gedan. Następnie cofając się lekko do tyłu przyjmujemy pozycję kiba-dachi z jednoczesnym morote juji-ude-haishu-uke gedan.

Przemieszczamy się do tyłu (przeskok) nadal w kiba-dachi. Morote juji-ude-haishu-uke wyciągamy do strefy jōdan. W miejscu wykonujemy migi yoko-geri-kekomi chudan w bok pod kątem 90 stopni.

Nadal stojąc w miejscu wykonujemy silnie migi mae-geri-keage chudan na wprost. Cały czas trzymamy morote juji-ude-haishu-uke jōdan.

Przemieszczamy się w przód, przyjmując migi zenkutsu-dachi. Następnie wykonujemy krótki krok tsugi-ashi po czym jeden długi krok suri-ashi. W trakcie kroku suri-ashi stopę lewą unosimy bardzo wysoko, tak jakbyśmy wykonywali silne fumikomi (tupnięcie).

W miejscu pochylamy się w przód i „chwytamy przeciwnika”. Następnie przechodzimy w tył do hidari tsuru-ashi-dachi yoko-geri.

W miejscu wykonujemy hidari yoko-geri-fumikomi na wprost a następnie powtórnie hidari yoko-geri-fumikomi lekko skręcając się w lewo.

Teraz przyjmujemy hidari zenkutsu-dachi i spoglądamy przez lewe ramię do tyłu. Następnie w miejscu wykonujemy w miescu przeskok w lewo o 135 stopni do kiba-dachi z jednoczesnym hidari gedan-ude-uke.

W miejscu wykonujemy hidari soto-ude-uke chudan (tylko do wysokości barku). Następnie migi choku-kara-zuki jōdan (w lewo po skosie). Z kolei hidari choku-kara-zuki jōdan.

Jeszcze raz w miejscu migi choku kara-zuki jōdan (lekko po skosie w lewo).

Dopiero teraz skręcają się w lewo o 90 stopni wykonujemy silnie migi ō-soto-gari. Pochyleni do przodu atakujemy hidari choku-kara-zuki gedan, a następnie migi choku-kara-zuki gedan.

Przenosząc ciężar ciała do tyłu do hidari tsuru-ashi-dachi wykonujemy silne hidari yoko-geri-fumikomi.

Zmieniamy pozycję do yōi-dachi. Wykonujemy tachi-rei i przechodzimy do tachi-zen.

wymagania egzaminacyjne

Ważne

Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.