6.8 C
Warszawa
wtorek, 25 marca, 2025.

10 kyū | lekcja 17

iaigoshi-dachi

Iaigoshi = półklęczeć
dachi = pozycja
(pozycja półklęcząca)

Wykonanie:

Pozycją wyjściową jest zenkutsu-dachi. Nogę zakroczną zginamy do podporu o podłoże. Staramy się jednak nie kłaść palców stopy zakrocznej na podłożu, a jedynie zgiąć w stawach do ułożenia koshi. W stawach kolanowych utrzymujemy kąt prosty. Środek pozycji przebiega przez jej oś. Ręce utrzymujemy w ułożeniu kamae-te.

Zastosowanie:

Pozycja ta wykorzystywana jest podobnie jak ZKD do prowadzenia działań obronnych i zaczepnych. Stąd ustawienie pięści jest jak w innych pozycjach. Iaigoshi-dachi wykorzystujemy również jako pozycję przejściową do pozycji seiza podczas ceremonii.

Na zdjęciach poniżej:

Iaigoshi-dachi widziane podczas wykonania przez osoby posiadające różne stopnie szkoleniowe

spot_img
spot_img
spot_img

Zachowujemy podstawowe zasady. Kąty proste w kolanach. Stopa nogi zakrocznej oparta o podłoże powierzchnią koshi.

spot_img

Ogólna zasadą jest, by ciężar znajdował się w środku pozycji. Jednak na wyższych stopniach dowiecie się, że wcale tak nie jest.

spot_img

Teraz dokładnie widać, że stopa nogi zakrocznej jest lekko skierowana do środka.

nowe słowa:

  • Iaigoshi-dachi = pozycja półklęcząca
  • Koshi = brzusiec stopy

10 kyū

Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami®. Zaprezentowany materiał w dziale serwisu należy traktować, jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami®, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.

Ważne

Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.