6.2 C
Warszawa
poniedziałek, 4 listopada, 2024.

10 kyū | lekcja 19

ken - pięści

Ken = pięść
(sei-ken, ippon-ken, nakadaka-ken, hira-ken, ryūto-ken)

Tłumacząc dosłownie nazwę Karate, otrzymujemy „puste ręce”. Tłumaczenie to w pełni oddaje charakter „sztuki walki”, gdzie powierzchnią uderzeniową są nieuzbrojone kończyny górne wojownika. Pomysłowość ludzka nie zna granic w tym zakresie. Okazuje się, że praktycznie każdą część naszego ciała możemy używać podczas starcia z przeciwnikiem, poczynając od głowy, a kończąc na palcach naszych stóp. W dalszej części prezentujemy wybrane powierzchnie uderzeniowe (rodzaje pięści) z wyraźnym zaznaczeniem, że nawet wśród nich istnieją odmiany.

spot_img

Sei = podstawa | Wszystkie palce zaciśnięte. Kciuk wyraźnie przylega do wszystkich palców. Dwie górne kości pięści są wydłużeniem całego ramienia.

spot_img

Sei

spot_img

Ippon = punkt (pięść punkt) | Palec wskazujący jest zaciśnięty tylko w pierwszym stawie. Kciuk jest ułożony z góry na palcu
wskazującym. Pozostałe palce są zaciśnięte, jak w seiken.

spot_img

Ippon

spot_img

Nakadaka = palec środkowy (pięść palec środkowy) | Palec środkowy jest zaciśnięty tylko w pierwszym stawie. Pozostałe palce jak w seiken. Kciuk jest ułożony na dwóch pierwszych palcach lekko blokując możliwość schowania palca środkowego

spot_img

Nakadaka

spot_img

Hira = wydłużenie (pięść wydłużona) | Wszystkie palce dłoni zaciśnięte są w pierwszym stawie oprócz kciuka, który w tym ułożeniu schowany jest do środka. Może on dotykać palca najmniejszego.

spot_img

Hira

spot_img

Ryūto = „głowa smoka” (pięść „głowa smoka”) | Podobnie jak wcześniej palce ręki są zaciśnięte tylko w pierwszym stawie. Kciuk jednak jest ułożony wyraźnie na palcu wskazującym.

Bardzo istotnym szczegółem jest ułożenie pięści w pozycjach (tai-waza) podczas treningu technik lub wykonywania ceremonii. Możemy tutaj wyróżnić cztery podstawowe rodzaje ustawień:

  • wykorzystywane podczas ceremonii, gdzie dłonie spoczywają blisko ciała (palce są złączone) – 1,
  • przed i po ukończeniu ćwiczeń technik (np. yōi-dachi), ramiona zgięte w stawie łokciowym i pięści zaciśnięte w ułożeniu pionowym – 2,
  • do walki = kamae-te, gdzie wyróżniamy mae-te kamae – jest to zaciśnięta pięść, wysunięta do przodu, znajdująca się na wysokości naszego splotu słonecznego. Staw łokciowy jest zgięty prawie do kąta prostego, a pięść ułożona jest w taki sposób, jakby ćwiczący trzymał przed sobą długi kij i podpierał się nim o ziemię. Drugie ułożenie to hikite-no kamae – gdzie druga pięść znajduje się z boku ciała, na wysokości między żebrami a kością stawu biodrowego i odwrócona palcami do góry – 3.
spot_img

1.

spot_img

2.

spot_img

3.

Nie mniej istotne jest ustawienie pięści podczas wykonywania technik w stosunku do pozycji, którą przyjęliśmy w danym momencie:

  • ai – gdzie zaciśnięta pięść w ułożeniu kamae-te jest ta sama co noga wykroczna (zdj. 14)
  • gyaku – przeciwnie (zdj. 15).
spot_img
spot_img

nowe słowa:

  • Ken = pięść
  • Seiken = pięść podstawowa
  • Ippon = punkt (pięść punkt)
  • Nakadaka = palec środkowy (pięść palec środkowy)
  • Hira = wydłużenie (pięść wydłużona)
  • Ryūto = „głowa smoka” (pięść „głowa smoka”)

10 kyū

Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami®. Zaprezentowany materiał w dziale serwisu należy traktować, jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami®, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.

Ważne

Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.