7.2 C
Warszawa
niedziela, 3 listopada, 2024.

10 kyū | lekcja 26

kara-zuki. Pchnięcie

Pozycją wyjściową omawianej techniki jest hidari kamae-te. Pięść z hikite przesuwamy do przodu po linii prostej w kierunku osi naszego ciała. Pięść z kamae-te silnie cofamy do ułożenia hikite. W tym samym czasie kontynuujemy prostowanie całego przedramienia, aż do pełnego wyprostu w stawie łokciowym.

Dopiero od tego momentu rozpoczynamy obrót pięścią. Obrót wykonujemy do momentu, gdy grzbiet pięści znajdzie się u góry.

Ważne!

Przy wykonaniu tej techniki należy pamiętać, że:

  1. pięść porusza się do przodu na jednej wysokości,
  2. pięść porusza się do osi środka ciała przeciwnika,
  3. w trakcie wykonywania całej techniki następuje wydech,
  4. im szybciej cofniemy drugą pięść do hikite, tym szybciej wyprostujemy całe ramię do wykonania kara-zuki.

Kara-zuki (przykłady)

1a. Hidari kara-zuki chūdan w hZKD (seiken ? gyaku)
2a. Hidari kara-zuki jōdan w KD (ippon-ken)
3a. Migi kara-zuki chūdan w mZKD (nakadaka-ken ai)
4a. i 5a. Interpretacja w starciu

nowe słowa:

  • Kara-zuki = pchnięcie wykonane w miejscu, bez przemieszczania się (kara – jap. w miejscu, zuki – jap. pchnięcie)

10 kyū

Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami®. Zaprezentowany materiał w dziale serwisu należy traktować jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami®, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.

Ważne

Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.