10 kyū | lekcja 33
Soto = strona zewnętrzna
Ude = przedramię
Uke = blok (technika blokująca)
Soto-ude-uke / chūdan
Soto-ude-uke należy do grupy harai-ude-uke, przy którym atak przeciwnika zgarniamy w bok do środka naszego ciała. Ten blok wykonujemy na dwie strefy. Poniżej soto-ude-uke chūdan.
Wykonanie:
Pięść z hikite (1) podnosimy najkrótszą drogą do wysokości swojego barku. Pięść zaciśnięta, skierowana grzbietem do tyłu, łokieć blisko ciała (2). Następnie wykonujemy silny skręt ciała wyraźnie zagarniając całą strefę przed sobą. Cały czas łokieć utrzymujmy blisko ciała. Pięść porusza się wyraźnie na wysokości naszego barku. W ostatnim momencie, tuż przed zatrzymaniem wykonujemy obrót pięścią tak aby po wykonaniu techniki wnętrze pięści było skierowane w naszą twarz. W stawie łokciowym staramy się utrzymać kąt zgięcia bliski 60 stopniom. Patrzymy na wprost (3).
- Migi soto-ude-uke (zdj. 1, 2, 3)
- Hidari soto-ude-uke (zdj. 4, 5, 6)
- Hidari soto-ude-uke w hidari zenkutsu-dachi (zdj. 7)
- Interpretacja (zdj. 8)
Soto-ude-uke / jōdan
Soto-ude-uke należy do grupy harai-ude-uke, przy którym atak przeciwnika zgarniamy w bok do środka naszego ciała. Ten blok wykonujemy na dwie strefy. Poniżej soto-ude-uke jōdan.
Pięść z hikite (zdj. 1) podnosimy do wysokości ucha. Staw łokciowy zaś do wysokości własnego barku (zdj. 2). Pięść zaciśnięta i palcami skierowana do przodu. Następnie silnie wykonujemy skręt ciała, podczas którego (prostujemy staw łokciowy do 90 stopni) i zgarniamy całą strefę jōdan przed nami (zdj. 3). Pięść na końcu całego ruchu skręcamy tak, aby palce były skierowane w naszą stronę.
- Hidari soto-ude-uke w migi zenkutsu-dachi (zdj. 7)
- Interpretacja (zdj. 8)
nowe słowa:
- Soto-ude-uke = jap. blok zagarniający do wewnątrz / soto – zagarniać do środka, ude – przedramię, uke – blok
10 kyū
Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami®. Zaprezentowany materiał w dziale serwisu należy traktować jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami®, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.
Ważne
Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.