3.3 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia, 2024.

Kata Kumo

Kata Kumo (jap. chmury) jest formą Karate-dō Tsunami® wymaganą na stopień 8 kyū. Nazwa Kumo (jap. chmury) symbolizuje zmiany, jakie zachodzą w realnej walce. Chmury na niebie pod wpływem różnych czynników zmieniają swoje kształty i przemieszczanie. Podobnie jest w walce, gdzie Uke reaguje na każdą akcję przeciwnika, przechodząc z obrony do kontrataku. Przyjęta wersja kata Kumo przez Związek Sportowy Polska Federacja Karate-dō Tsunami® powstała w 1988 roku jako rozprawa mistrzowska, której autorem był sensei Wiesław Kałużny.

Ważne: Niniejsze przedstawienie należy traktować jako poglądowe. Wszelkie szczegóły kata można jedynie poznać podczas zajęć w klubach Związku Sportowego. Kata Kumo prezentuje senpai Beata Sobiesiak.

Przyjmujemy ceremonialną pozycję stojącą Tachi-zen i wykonujemy ukłon Tachi-rei. Głośno podajemy nazwę Kata – Kumo! Następnie przechodzimy do pozycji gotowości  Yōi-dachi. Po wykonaniu Yōi przerwa ok. 3 sekund.

Cofając lewą nogę do migi zenkutsu-dachi wykonujemy migi soto-ude-uke na granicy stref chūdan i jōdan. Następnie cofamy się jeszcze o krok, przyjmując hidari zenkutsu-dachi z jednoczesnym migi gedan-ude-barai. Teraz szybko wykonujemy zwrot w prawo, przechodząc do kiba-dachi. Stóp nie przemieszczamy, wykonując zwrot na palcach. W tym samym czasie uderzamy w przód hidari choku-kara-zuki chūdan, z jednoczesnym spojrzeniem przez prawe ramię. Przerwa 2 sekundy.

Zwrot na prawej nodze o prawie 180 stopni z przejściem do migi zenkutsu-dachi. W trakcie tego zwrotu wykonujemy najpierw hidari sukui-ude-uke w heisoku-dachi, a później migi gedan-ude-barai w zenkutsu-dachi. Teraz, bez zmiany pozycji, uderzamy w przód hidari choku-ura-zuki chūdan.

Bez przemieszczania się wykonujemy szybko migi mawashi-age-zuki jōdan, a następnie z krokiem w przód do hidari zenkutsu-dachi / oi-zuki chūdan oraz migi gyaku choku-kara-zuki chūdan.

Teraz, w czasie przerwy trwającej 2 sekundy, spoglądamy przez prawy bark, po czym wykonujemy migi yoko-geri-kekomi chūdan pod kątem 135 stopni w tył, w prawą stronę.

Następnie wykonujemy hidari tsukami-uke w tsuru-ashi-dachi, a potem migi uchi-uraken-uchi jōdan w chwili stawiania prawej nogi do migi kiba-dachi.

Kontynuujemy atak z przemieszczaniem się w tym samym kierunku, wykonując hidari oi-choku-kara-zuki jōdan w momencie przyjęcia hidari zenkutsu-dachi. Cofamy nogę wykroczną do hidari sho-zenkutsu-dachi, z jednoczesnym uchwytem prawą ręką za rękę przeciwnika. Następnie wykonujemy migi de-ashi-barai z silnym szarpnięciem prawą ręką po skosie w dół.

Teraz stabilizujemy pozycję, przyjmując migi neko-ashi-dachi. Spojrzenie w dół. Unosimy nogę do tsuru-ashi-dachi, ze wspięciem się na palce prawej nogi i uderzamy w dół hidari mae-geri-fumikomi. KIAI!

Następnie znów unosimy lewą nogę do tsuru-ashi-dachi, po czym stawiamy w przód, przyjmując hidari zenkutsu-dachi. Jednocześnie z przestawieniem nogi wykonujemy spojrzenie w tył przez lewe ramię, co powoduje przerwę w działaniu na 2 sekundy. Zwrot na lewej nodze o 180 stopni, z przejściem do hidari zenkutsu-dachi i silnym migi gyaku-soto-ude-uke chūdan. W trakcie przejścia, w heisoku-dachi, wykonujemy hidari gedan-ude-barai.

Teraz atakujemy migi mae-geri-keage gedan, a następnie w momencie stawiania nogi w migi zenkutsu-dachi uderzamy hidari gyaku-mawashi-age-zuki jōdan.

Przemieszczamy się w przód, przyjmując hidari zenkutsu-dachi i równocześnie wykonujemy migi choku-ura-zuki chūdan. KIAI! Potem przerwa 3 sekundy. Następnie wykonujemy spojrzenie przez prawy bark i hidari de-ashi-barai. Przechodzimy tym samym do yōi-dachi.

Następnie wykonujemy tachi-rei w musubi-dachi.

wymagania egzaminacyjne

Ważne

Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.