17.9 C
Warszawa
środa, 22 maja, 2024.

Kata Hareta sora

Kata Hareta-sora (jap. wypogodzone niebo). Kata Hareta-sora jest pracą dyplomową sensei Grzegorza Ambroziaka napisaną na egzamin na stopień mistrzowski 1 dan. Obrona tej pracy odbyła się przed Komisją Egzaminacyjną Yūdansha (Rada Mistrzów) w dniu 10 lutego 1989 roku w Warszawie.

Forma Karate-dō Tsunami®, w której występuje trzech przeciwników. Nazwa tej formy nawiązuje do stanu psychicznego Uke.  Jak nic nie jest w stanie zakłócić pogody nieba po ulewnym deszczu, tak żaden z trzech występujących w kata przeciwników nie może wyprowadzić z równowagi psychicznej Uke. Ich akcje, mimo że według założeń kata są na najwyższym poziomie, Uke kontroluje w pełni od początku do końca. Dzięki takiemu zachowaniu Uke wciąga przeciwników w nieodwracalną pułapkę.

Ważne: Niniejsze przedstawienie należy traktować jako poglądowe. Wszelkie szczegóły kata można jedynie poznać podczas zajęć w klubach Związku Sportowego. Kata Hareta-sora prezentuje senpai Beata Sobiesiak.

Przyjmujemy ceremonialną pozycję stojącą Tachi-zen i wykonujemy ukłon Tachi-rei. Głośno podajemy nazwę Kata Hareta-sora! Następnie przechodzimy do pozycji gotowości Yōi-dachi. Po wykonaniu Yōi przerwa ok. 3 sekund.

Stojąc w hachiji-dachi obniżamy raptownie środek ciężkości ciała i przemieszczamy się do przodu poprzez hidari seishan-dachi do hidari dai-kokutsu-dachi. Jednocześnie zmieniamy front pozycji o 90 stopni w lewo.

Następnie wykonujemy bardzo silnie hidari mae-geri-keage na strefę pośrednią chūdan / jōdan i obracając się w prawo o blisko 180 stopni w miejscu przechodzimy do migi zenkutsu-dachi. Jednocześnie wykonujemy hidari mawashi-empi-uchi jōdan.

Spojrzenie przez lewe ramię i wykonujemy zwrot w miejscu do kiba-dachi z jednoczesnym uchi-tettsui-uchi chūdan / jōdan. Następnie wykonujemy dalej zwrot w miejscu do hidari zenkutsu-dachi z jednoczesnym migi choku kara-zuki chūdan / jōdan.

Odrywamy lewą nogę od ziemi wykonując hidari nami-ashi i przestawiamy ją do kiba-dachi z hidari mawashi-empi-uchi jōdan. Bez zmiany pozycji migi soto-ude-uke chūdan (ta technika tylko do wysokości barku).

W miejscu wykonujemy zwrot do migi zenkutsu-dachi z hidari choku kara-zuki chūdan. Spoglądamy przez lewe ramię do tyłu i wykonujemy hidari gedan-ude-uke. Zwrot w miejscu do hidari zenkutsu-dachi wraz z migi choku kara-zuki chūdan.

W miejscu wykonujemy zwrot do kiba-dachi z hidari mawashi-empi-uchi jōdan. Następnie szybki zwrot do hidari zenkutsu-dachi z tate-age-empi-uchi jōdan. Szybki powrót do kiba-dachi z hidari tate-age-shihon-nukite-zuki jōdan wraz z KIAI!

Natychmiast wykonujemy migi uchi-ude-uke jōdan wraz z blokiem asekuracyjnym soto-ude-uke. z krokiem do przodu przechodzimy do hidari fūdō-dachi z jednoczesnym hidari mawashi-empi-uchi jōdan.

W miejscu wykonujemy migi soto-ude-uke (tylko do ramienia) a następnie wykonujemy szybki przeskok w tył z ushiro-empi-uchi jōdan i natychmiast w przód (przeskok) do hidari zenkutsu-dachi z migi age-zuki jōdan z KIAI!

Dostawiamy prawą stopę do hachiji-dachi. Następnie wykonujemy zwrot w lewo o 90 stopni do heiko-dachi z hidari gedan-ude-uke i z kolei szybko dokonujemy zwrotu lewo do shō-zenkutsu-dachi z jednoczesnym migi mawashi-shutō-uchi jōdan.

Zmieniamy front pozycji przechodząc do hachiji-dachi i tam, gdzie wykonywaliśmy poprzednią technikę teraz wykonujemy age-shuto-nikite-zuki jōdan z Kiai! Przechodzimy do hachiji-dachi z jednocześnie wykonanym yōi. Przerwa 3 sekundy. Dostawiamy prawą stopę do pozycji musubi-dachi i wykonujemy tachi-rei. Następnie przyjmujemy pozycję tachi-zen.

wymagania egzaminacyjne

Ważne

Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.