13.3 C
Warszawa
poniedziałek, 28 października, 2024.

9 kyū | lekcja 3

tai-waza (jap. pozycje, technika)

Uchi = wewnątrz,
hachiji = ideogram osiem
dachi
= pozycja
(wewnętrzna pozycja ideogramu „osiem”)

Wykonanie:

Pozycją wyjściową do uchi-hachiji-dachi jest heiko-dachi. Przyjmując środek stopy jako punkt obrotu skręcamy stopy palcami do środka nie więcej, jak do 45 stopni. Palce obu stóp i ich pięty znajdują się na jednej wysokości. Całe stopy ustawione są na podłożu. W tej pozycji nie przenosimy ciężaru ciała na krawędzie zewnętrzne.

Stawy kolanowe są lekko zgięte. Zbyt mocne ugięcie kolan może spowodować, że stracimy równowagę. Zbyt lekkie może spowodować pełne usztywnienie nóg. Więcej zasad wykonania przy omówieniu pozycji sanchin-dachi.

Zastosowanie:

Uchi-hachiji-dachi jest typową pozycją przejściową stosowaną podczas przemieszczania się np. w sanchin-dachi. Można w niej wykonywać prawie wszystkie techniki ręczne. Techniki nożne wyprowadza się już o wiele trudniej.

Na zdjęciach:

1. uchi-hachiji-dachi widziane z przodu,
2. uchi-hachiji-dachi widziane z prawej strony (skos),
3. uchi-hachiji-dachi widziane z lewej strony (skos).

spot_img

Uwagi | Uchi-hachiji-dachi to niezwykle trudna postawa. Z jednej strony wyraźne ustawienie stóp palcami do wewnątrz postawy, z drugiej wyraźne skręcenie stawów kolanowych do środka i wypchnięcie bioder do przodu. To powoduje, że ta postawa jest bardzo trudna do nauki oraz opanowania w miarę krótkim czasie. Pamiętajmy jednak, by zwracać dużą uwagę na szczegóły. Środek ciężkości ciała. Ułożenie tych punktów stanowi nie tylko o poprawności tej postawy co o jej skuteczności.

spot_img

nowe słowa:

  • Uchi-hachiji-dachi = wewnętrzna pozycja ideogramu „osiem”

9 kyū

Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami®. Zaprezentowany materiał w dziale serwisu należy traktować jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami®, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.

Ważne

Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.