Z historii Karate cz. 1

Krótko, bo tylko wspomnimy najważniejsze fragmenty udokumentowane przez świadków i odpowiednio uwiarygodnione w dokumentach historycznych z tego okresu. Historia Karate jest pełna niespodziewanych zwrotów, szczegółów i wymagałaby przedstawienia wielu postaci znamienitych mistrzów.

Od prawej: Gichin Funakoshi
- współpraca -

Gichin Funakoshi (1868-1957, uważany jest za prawdziwego ojca Karate-dō). Należy tutaj wyjaśnić, że często jako skróty myślowe, podawana jest informacja, że Gichin Funakoshi jest „ojcem współczesnego Karate”. To nie to samo. Sensei wprowadził wszystkie dotychczasowe zasady bushidō (jap. 武士道 – droga wojownika – kodeks samuraja) do programu nauczania Karate. Bez sportu, iluzji zwycięstwa ale za to, ze wszystkimi wartościami, jakie kodeks samuraja posiadał.

Powrót do wartości kodeksu, to przede wszystkim powrót do wartości, jakie były integralną częścią Zen. Przypomnijmy, że podwaliny takiego doskonalenia siebie w równych proporcjach (sztuka walki + zen) zdefiniował nie kto inny tylko Bodhidarma (jap. Bodai Daruma) w 520 r. w klasztorze Shaolin – choć wtedy nazwa Karate-dō jeszcze nie istniała.

Sensei Gichin Funakoshi

W latach swojej młodości Gichin Funakoshi studiował Karate u Yasutsune Azato, jednego z najlepszych i najważniejszych mistrzów z Okinawy. Nauczycielem Gichina Funakoshi był również Yasutsune Itosu oraz Sokon Matsumura. Warto zauważyć, że mówimy tutaj o sztuce walki, którą poznawał Gichin Funakoshi – nazywaną wtedy po prostu KARATE. W 1922 roku bezpośrednio na zaproszenie Jigoro Kano (twórcy judo) Gichin Funakoshi zostaje wydelegowany z Okinawy do Tokio by wziąć udział w festiwalu sztuk walki.  Praktycznie od tego czasu Funakoshi pozostaje na stałe w Tokio. Początkowe lata były niezwykle trudne. Nie mniej, w tych latach Karate rozpoczyna swoją ekspansję między innymi pojawiając się na wielu uniwersytetach.

W 1935 r. po raz pierwszy zostaje zdefiniowana szkoła Karate o nazwie Shotokai. Shoto było pseudonimem artystycznym Gichina Funakoshi z okresu pisania (tworzenia) poematów. To także czas, kiedy rozpoczęto zbiórkę pieniędzy na budowę głównego Dōjō dla sensei i jego grupy.

W październiku 1936 r. formalnie nazwa “Karate-dō” została przyjęta dla określenia szkoły prowadzonej przez sensei Funakoshi. W tym samym roku, wszyscy mistrzowie z Okinawy na specjalnym spotkaniu w pełni zaakceptowali nową nazwę i jej zapis.

cdn.

- A N K I E T A -

 

Dla nas najważniejsze jest stałe podnoszenie poziomu prowadzonych zajęć szkoleniowych. Stąd pytamy Was o różne tematy.

Komentuj!

Wprowadź swój komentarz
Proszę wprowadź swoje imię