Z historii Karate cz. 1

Krótko, bo tylko wspomnimy najważniejsze fragmenty udokumentowane przez świadków i odpowiednio uwiarygodnione w dokumentach historycznych z tego okresu. Historia Karate jest pełna niespodziewanych zwrotów, szczegółów i wymagałaby przedstawienia wielu postaci znamienitych mistrzów.

Od prawej: Gichin Funakoshi

Gichin Funakoshi (1868-1957, uważany jest za prawdziwego ojca Karate-dō). Należy tutaj wyjaśnić, że często jako skróty myślowe, podawana jest informacja, że Gichin Funakoshi jest „ojcem współczesnego Karate”. To nie to samo. Sensei wprowadził wszystkie dotychczasowe zasady bushidō (jap. 武士道 – droga wojownika – kodeks samuraja) do programu nauczania Karate. Bez sportu, iluzji zwycięstwa ale za to, ze wszystkimi wartościami, jakie kodeks samuraja posiadał.

- współpraca -

Powrót do wartości kodeksu, to przede wszystkim powrót do wartości, jakie były integralną częścią Zen. Przypomnijmy, że podwaliny takiego doskonalenia siebie w równych proporcjach (sztuka walki + zen) zdefiniował nie kto inny tylko Bodhidarma (jap. Bodai Daruma) w 520 r. w klasztorze Shaolin – choć wtedy nazwa Karate-dō jeszcze nie istniała.

Sensei Gichin Funakoshi

W latach swojej młodości Gichin Funakoshi studiował Karate u Yasutsune Azato, jednego z najlepszych i najważniejszych mistrzów z Okinawy. Nauczycielem Gichina Funakoshi był również Yasutsune Itosu oraz Sokon Matsumura. Warto zauważyć, że mówimy tutaj o sztuce walki, którą poznawał Gichin Funakoshi – nazywaną wtedy po prostu KARATE. W 1922 roku bezpośrednio na zaproszenie Jigoro Kano (twórcy judo) Gichin Funakoshi zostaje wydelegowany z Okinawy do Tokio by wziąć udział w festiwalu sztuk walki.  Praktycznie od tego czasu Funakoshi pozostaje na stałe w Tokio. Początkowe lata były niezwykle trudne. Nie mniej, w tych latach Karate rozpoczyna swoją ekspansję między innymi pojawiając się na wielu uniwersytetach.

W 1935 r. po raz pierwszy zostaje zdefiniowana szkoła Karate o nazwie Shotokai. Shoto było pseudonimem artystycznym Gichina Funakoshi z okresu pisania (tworzenia) poematów. To także czas, kiedy rozpoczęto zbiórkę pieniędzy na budowę głównego Dōjō dla sensei i jego grupy.

W październiku 1936 r. formalnie nazwa “Karate-dō” została przyjęta dla określenia szkoły prowadzonej przez sensei Funakoshi. W tym samym roku, wszyscy mistrzowie z Okinawy na specjalnym spotkaniu w pełni zaakceptowali nową nazwę i jej zapis.

cdn.