Już od najbliższego miesiąca na naszych stronach internetowych będziemy prezentowali kalendarz wydarzeń, którym warto poświęcić trochę czasu. Wydarzeń z obszaru kultury japońskiej, odbywających się w naszym kraju. Przybliżymy tematykę Japonii dla wszystkich trenujących.

Wiemy, że tych wydarzeń jest bardzo dużo. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak dużo osób, organizacji i firm propaguje kulturę Japonii. To wspaniałe, że mamy taką możliwość w Polsce już od wielu lat, praktycznie na wyciągnięcie ręki – “dotknąć” Japonii.

Mamy nadzieję, że osoby trenujące Karate będą zainteresowane takimi informacjami. A dzisiaj jedynie zajawka tego, co będziecie mogli u nas znaleźć.

Hokusai | Wielkie malarstwo na ekranie kina Muranów

09 WRZEŚNIA 13:30 – 15:00

🇯🇵 Hokusai 🇯🇵 to niezwykły dokument i ekskluzywna wycieczka po wystawie w brytyjskim muzeum pt: Hokusai: Beyond the Great Wave. Film kręcony w Japonii, Francji i Wielkiej Brytanii skupia się na życiu i twórczości Hokusaia w egzotycznym, hermetycznym świecie japońskiej kultury.

Katsushika Hokusai urodził się w roku 1760, w Edo. W wieku lat piętnastu rozpoczął naukę sztuki wykonywania drzeworytów, przez lata zajmował się ilustrowaniem książek i malowaniem portretów aktorów teatru kabuki. Spędził swoje życie badając zarówno człowieka, jak i obsesyjnie eksplorując świat duchowy. «Wielka fala w Kanagawa» to jeden z najbardziej rozpoznawanych i lubianych drzeworytów poza granicami Japonii. Jest to część cyklu zatytułowanego «Trzydzieści sześć widoków góry Fuji». Wykorzystując niezwykłe zbliżenia i przełomową technologię wideo 8K, dokument przedstawia efekt badań światowych ekspertów twórczości Hokusaia, którzy stoją na czele Cyfrowej Historii Sztuki.

Hokusai przez lata żył w biedzie, ale nigdy nie zaprzestał poszukiwań perfekcji w swojej sztuce. Wpłynął na sztukę Moneta, Van Gogha i Picassa, jest ojcem Mangi i jedynym malarzem z własnym emoji.

ZWIASTUN:

„Wystawa na Ekranie” („Exhibition on Screen”) to prezentacja kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie. Na dużym ekranie, w znakomitej jakości obrazu HD są pokazane wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób. Arcydzieła malarstwa, rzeźby i grafiki będzie można oglądać na kinowym ekranie z różnych perspektyw, zaś wędrówce po salach galeryjnych i muzealnych towarzyszą historie dzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów.

Źródło: WWW