Strona główna » Trening to także umysł
blog

Trening to także umysł

Trening zazen podczas zgrupowania w Bydgoszczy - 2001 r.
W dużym skrócie… trening to także umysł. W jednej z ciekawszych publikacji na temat zen  opublikowane jest pytanie, które warto  sobie zadać. Skoro myjemy nasze ciało każdego dnia, nawet wielokrotnie, to kto z nas myje umysł?

Być może nie było ono postawione idealnie w ten sposób, nie mniej dotyczy ono pracy naszego umysłu i dbania o jego kondycję. Ilekroć staramy się o to, by przypomnieć ćwiczącym, że o umysł też należy dbać dokładnie tak samo, jak o nasze ciało… wszyscy patrzą z niedowierzaniem.

Trening zen to nieodzowna część zajęć

Jednym z wielu elementów, ale wyróżniających nas – ćwiczących Karate-dō według założeń Tsunami – jest połączenie treningu fizycznego z umysłowym… czyli medytacją zen. Dopiero wtedy „my” – jako całość (umysł i ciało) rozwijamy się kompleksowo.

A później już tylko ćwiczenia poprawiające naszą kondycję…

Ćwiczenia zen są jedną z największych wartości treningu Karate-dō. W grupach początkujących jest to od około 2-3 minut do 1/2 czasu treningu dla grupy ćwiczącej z poziomu już 1 dan (shodan).

Dlaczego? O tym więcej w czasopiśmie SHODAN, które już niedługo się ukaże.

 

1 komentarz

kliknij tutaj, aby dodać komentarz
  • Wielokrotnie pytany jestem podczas zajęć, kiedy zwiększymy ilość zajęć dla starszych stopni? Odpowiedź jest banalnie prosta. Razem pracujemy z młodszymi, by tak szybko jak jest możliwe, dołączyli do grupy starszej… Wtedy zajęć z zen będzie rzeczywiście więcej.

Warto wiedzieć więcej!

Blog / Aktualności

Pogoda dla Ciebie

sty 22 - pon
Warszawa, Polska
-3°C pochmurno z przejaśnieniami