Powrót do tematu Sesshin. Właściwie pozostały nam dwa treningi do przerwy świątecznej. Mieliśmy zatem możliwość jeszcze bardziej utrwalić materiał, który był przez nas ćwiczony podczas grudniowego zgrupowania.

Kumo, kata Karate-dō Tsunami wymagane na stopień 8 kyū. Tym razem rozpoczęliśmy właściwie od przypomnienia całej formy, by po bardzo krótkim czasie przystąpić do interpretacji. Taka forma treningu przynosi duże korzyści. Nie tylko chodzi o znajomość technik i ich wykonanie.

To także wspaniałe rozwiązanie do nauki współpracy ćwiczących ze sobą. Bo jak inaczej byłoby możliwe dokładne ćwiczenie.

Kilka lat temu – mówi sensei Mirosław Pawliński 2 dan – byłem świadkiem treningu w jednym z klubów w Warszawie, gdzie interpretację kata ćwiczono bez wcześniejszego wyjaśnienia drobnych niuansów. Efekt był bardzo ciekawy. Po prostu, ćwiczący sami doprowadzali do całej grupy różnych kontuzji. Zamiast skupić się na kata, ich działania raczej były skupione na to, by partner od razu silnie oberwał.

Kata można ćwiczyć na wiele sposobów, ale … no właśnie. Warto sobie odpowiedzieć na wiele bardzo interesujących pytań…

Nauka i jeszcze raz nauka. Wiedza to podstawa. Edukacja w Karate… Poznawanie siebie… to pierwszy etap. Zrozumienie czym Karate nie jest… jest trochę łatwiej niż odwrotnie. To na co czekasz??? Dołącz do nas! Klub w Warszawie i klub w Płońsku.