Pomysł to nie wszystko. To prawda. Dużo ważniejsze jest jakimi ludźmi się otaczasz. Tylko dzięki temu możesz rozwijać się i stawać się bardziej użyteczny dla swoich przyjaciół. Być może banał, a może po prostu spojrzenie na otaczającą rzeczywistość zupełnie z innej strony.

Zgodnie z filozofią Kongo zen, nie istniejemy na tym świecie sami. Nasze życie jest w jakimś stopniu zależne od życia i pracy innych ludzi. To dzięki ich pracy mamy możliwość posiadać ubrania, elektronikę, spełniać swoje marzenia i nawet tak prozaiczne potrzeby, jak jedzenie.

Warto również zastanowić się nad tym, co sami dajemy innym… i czy w ogóle coś dajemy. Jeżeli nie, to natychmiast trzeba to zmienić. Życie w środowisku, wśród wielu innych ludzi, wymaga od nas pewnego dostosowania.

Być może dla niektórych dostosowanie będzie zachowane w formie pasywnej. Bez swoistego pierwiastka zaangażowania. Jednak zawsze jest grupa, czasami bardzo mała, lub nawet pojedyncze osoby, które w swoim życiu postępują bardziej ofensywnie. Są aktywni, zachęcają do zmian na lepsze, zmian życia, pracy czy nauki.

Z punktu widzenia obserwatora, który stoi obok… patrząc na osobę aktywną, czasami odnosi on wrażenie, że jest to swojego rodzaju postępowanie „sekciarskie”. Nic bardziej mylnego.

Aktywny, dążący do zmiany na lepsze swojego życia, zmieniający swój własny styl życia i zarażający pozytywnym działaniem innych to człowiek… prawdziwie działający w myśl Kongo zen. To jakimi ludźmi się otaczamy… albo nas paraliżuje (jak strach) przed działaniem, lub jest motorem napędzającym nas do ustawicznego doskonalenia się.

Karate-dō budzi naszą świadomość a trening podpowiada, gdzie jesteśmy w naszym własnym życiu. Skoro oddychamy, to żyjemy. Skoro odczuwamy ból, to żyjemy… Nic nie jest w życiu stałe. Inaczej mówiąc stałe są jedynie nieustanne zmiany. Dobrze, kiedy świadomie wiemy, jakie zmiany zachodzą i co one wnoszą do naszego życia.

Dla trenujących Karate-dō to nieustający proces. Od chwili „obudzenia” i trwający do końca życia. Umiejętność otaczania się ludźmi pozytywnymi, to super kompetencja. Jedna z wielu… jaką możesz dzięki nam odkryć w sobie trenując Karate-dō.

Pomysł to nie wszystko. Pomysł na Związek Sportowy Polska Federacja Karate-dō Tsunami… to nie wszystko. Pozostaje jeszcze konsekwencja w działaniu według planu i otaczanie się ludźmi, którzy widzą zaangażowanie i pracę realizowaną dla nich. Prawda, że inspirujące?…

Autor: sensei Mirosław Pawliński 2 dan