16 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja, 2024.

Początkujący

Dziękujemy za zainteresowanie studiowaniem Karate-dō Tsunami® w organizacji Związek Sportowy Polska Federacja Karate-dō Tsunami®. Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tej publikacji pomogą Tobie znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania. Kiedy zdecydujesz się na zrobienie pierwszego kroku i rozpoczęcie treningu w naszych grupach, otrzymasz pomoc, wsparcie i opiekę naszych instruktorów, przez co praktyka będzie bardziej zrozumiała.

Dlaczego Karate?

Dotychczasowe doświadczenia wykazały, że ludzie zajmują się Karate-dō z wielu różnych powodów. Co ciekawe, liczba osób, które przyłączają się do nauki samoobrony w żaden sposób nie stanowi większości ćwiczących. Wiele osób rozpoczyna trening chcąc poprawić swój stan zdrowia, poznać nowe osoby, ze względu na pasję do uprawiania dyscypliny związanej z ruchem, dobrego samopoczucia i tak dalej. Niezależnie od powodu, Karate-dō Tsunami® ma do zaoferowania praktykę związaną z “doskonaleniem się” w dwóch obszarach: fizycznym i umysłowym, więcej niż wszystkie inne tradycyjne dziedziny sportu.

 Karate-dō: fakty i mity

W ostatnich dziesięcioleciach Karate-dō stało się niezwykle popularne. Przyczyniły się do tego między innymi produkcje z Hollywood, telewizja, a ostatnio także Internet. Mistrzowie Karate-dō są przedstawiani, jako osoby o nadprzyrodzonych możliwościach, dokonujące niezwykłych wyczynów i sprawności fizycznej super człowieka. W rzeczywistości sytuacja jest zupełnie inna. W Karate-dō nie brakuje osób niezwykle utalentowanych. Jednak są to wyjątki. Karate-dō umożliwia zajmowanie się sztukami walki od strony pasji i zainteresowania, bez potrzeby angażowania się w dziedzinę sportu wyczynowego. Trening Karate-dō dostępny jest dla każdego. My nie zajmujemy się mitami.

Dlaczego Karate-dō Tsunami®

Karate-dō Tsunami® umożliwia ćwiczącemu, po zapoznaniu się i opanowaniu podstaw, na wybranie kierunku dalszego rozwoju i doskonalenia się. Nie istnieje tutaj tzw. shogunat, który jest tworem paraliżującym własną inicjatywę i chęci dalszego rozwoju. Wręcz przeciwnie. Pomagamy i wspieramy służąc naszą wiedzą i zaangażowaniem. Karate-dō Tsunami® jest odpowiednie dla dzieci i młodzieży, kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Każdy klub jest przyjazny dla ćwiczących. Instruktorzy zaś przystępni i przyjaźnie nastawieni do każdego trenującego.

Instruktorzy

Kadra instruktorów to grupa, o którą szczególnie dbamy. To instruktorzy otrzymują regularne dodatkowe szkolenia, podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe oraz techniczne. W ten sposób Związek Sportowy Polska Federacja Karate-dō Tsunami® utrzymuje niezwykle wysokie standardy nauczania i uczenia oraz stale kontroluje postępy osiągane przez poszczególne grupy szkoleniowe i pojedyncze osoby. To właśnie instruktorzy są naszą pierwszą wizytówką.

Co to są stopnie w Karate-dō Tsunami®?

Związek Sportowy Polska Federacja Karate-dō Tsunami® przestrzega zasady, by każdy z ćwiczących znał swoje miejsce podczas zajęć. Kolor pasa odpowiada zdobytej wiedzy i umiejętnościom potwierdzonym podczas komisyjnego egzaminu. Karate-dō Tsunami® odwołuje się w tym zakresie do tradycji, w której ćwiczący sam wybiera czas egzaminu, przejścia z grupy młodszej do starszej. Karate-dō Tsunami® posługuje się gradacją stopni od najniższego do najwyższego dzieląc je na dwie grupy: uczniowskie i mistrzowskie. Stopnie uczniowskie (jap. kyū) liczą się od 10 do 1. Kolory pasów: biały, żółty, pomarańczowy, zielony, granatowy, brązowy. Początkujący mogą ćwiczyć z pasem koloru czerwonego.

Stopnie mistrzowskie (jap. dan) odwrotnie od 1 do 10. Wszystkie stopnie mistrzowskie oznaczone są pasem koloru czarnego. Warto jednak wiedzieć, że stopień 1 dan, który umownie nazywamy mistrzowskim, odnosi się przede wszystkim do osoby dzielącej się swoim doświadczeniem z innymi ćwiczącymi. Dokładnie tak, jak robi to dobry nauczyciel.

Ćwiczenia

Związek Sportowy Polska Federacja Karate-dō Tsunami® podkreśla, że trening Karate-dō to między innymi: koordynacja i równowaga, rozciągnięcie i kondycja. Karate-d? może być praktykowane przez każdego, bez względu na wiek, budowę, wykształcenie lub płeć. Jednakże w trakcie ćwiczeń może się okazać, że stosunkowo duży wysiłek pojawiający się w różnych częściach treningu, nie pozwala na efektywne praktykowanie Karate-dō. W takim przypadku instruktor zaleci i dopasuje indywidualne ćwiczenia umożliwiające osiągnięcie zamierzonego celu treningu.

Czy nie jestem za stary?

To zdecydowanie częste pytanie pojawia się wśród osób, które patrząc na trenujących studentów wyobrażają sobie, że początki dla nich były w wieku dziecięcym. Nic bardziej mylnego. Na podstawie wyników możemy uznać, że osoby posiadające większe doświadczenie życiowe, łatwiej adaptują się do warunków panujących w sali treningowej i osiągają bardzo dobre rezultaty szkoleniowe. Praktykę Karate-dō można rozpocząć w każdym wieku!

Co oznacza nazwa Karate-dō Tsunami®?

Karate-dō Tsunami® (w dużym skrócie) to powrót do tradycji w Karate, gdzie nie istnieją sztuczne podziały na szkoły (style) i gdzie ćwiczący poznają cały obszar objęty nazwą Karate. Ideą w Karate-dō Tsunami® jest równomierny rozwój ćwiczącego w obszarze fizycznym i umysłowym. Doskonalenie się, wykorzystując trening Karate i Zen w jednakowym stopniu. Stąd bardzo duży nacisk Związku Sportowego kładzie na indywidualny tok treningu dla każdego ćwiczącego.

Czy bierzemy udział w zawodach sportowych?

Karate-dō Tsunami® wyklucza w swoim programie szkoleniowym organizowanie zawodów sportowych. Ideą bowiem jest doskonalenie się prawdziwe, a nie iluzoryczne (sztuczne) z nastawieniem na chwilowe zwycięstwo. W Karate-dō Tsunami® największym zwycięstwem jest pokonanie samego siebie, swoich słabości. Jednak Związek Sportowy nikomu z ćwiczących nie zabrania udziału w organizowanych zawodach, szanując indywidualne zaspokajanie swoich potrzeb.

Jak długo trzeba ćwiczyć by zostać mistrzem?

W praktyce choćby i dziś. O ile jesteśmy w stanie pokonać “drogę”, którą wyznaczają konkretne punkty kontrolne (egzaminy) bez przeskakiwania któregokolwiek z nich. Odpowiadając jednak bardziej precyzyjnie, dla jednych jest to kilkanaście miesięcy, kilka lat, dla innych może to trwać całe życie. Karate-dō Tsunami® to wspaniała pasja na całe życie, a nie na 5 minut. W dodatku bardzo indywidualna. Uzależniona od możliwości danej osoby. Nikt z nas nie powie, że mistrzem będziesz za 5 minut! Jednak, kiedy zdecydujesz się na zrobienie pierwszego kroku – otrzymasz pomoc, wsparcie i opiekę naszych instruktorów, przez co praktyka będzie bardziej zrozumiała.

Serdecznie zapraszamy.

wymagania egzaminacyjne

Ważne

Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.