4.3 C
Warszawa
środa, 24 kwietnia, 2024.

10 kyū | lekcja 6

ubranie treningowe - karategi

Ubranie treningowe nazywa się Karategi. Jest to tradycyjny strój japoński koloru białego, zaadaptowany do celów treningu Karate i składa się z trzech części:

  • Kimono = kurtka, którą po założeniu spina się wiązaniem troków.
  • Obi = pas w kolorze odpowiednim do stopnia zaawansowania, zawsze odpowiednio (poprawnie) wiązany.
  • Hakama = szerokie spodnie z dodatkowo wszytym klinem pomiędzy nogawkami.

Karategi mają kolor biały, który symbolizuje czystość umysłu i ciała ćwiczącego, jego zaangażowanie oraz najlepsze cechy charakteru takie, jak dobroć i brak agresji. Na karategi mogą znajdować się dwie naszywki oraz znak firmy produkującej strój. Dwie naszywki rozmieszczone są:

  • na lewej piersi – informacja dotycząca stylu, szkoły, kierunku lub organizacji, w której trenujemy,
  • na lewym rękawie – przynależność do konkretnego klubu.

Ważne! Strój zawsze należy utrzymywać w należytej czystości. Jednym z najważniejszych elementów każdych zajęć jest składanie stroju. Rozpoczynamy je od rozłożenia kimona na podłodze (zdj. 1). Następnie zaginamy rękawy do środka kimona, sprawdzając jednocześnie, czy wszystkie troki są również schowane (zdj. 2 i 3).

Następnie na środku kimona kładziemy złożone w połowie – wzdłuż – hakama. Sznurki (troki) chowamy do środka hakama (zdj. 4). Nogawki zawijamy od dołu do środka kimona, aby w następnej kolejności założyć bok kimona na leżące hakama (zdj. 5).

Dokładnie tak samo postępujemy z drugim bokiem kimona (zdj. 6). Teraz dzielimy powstały prostokąt na cztery części i składamy raz od góry do środka, raz od dołu do środka, tak aby dół i góra kimona spotkały się w środku (zdj. 8). Do środka wkładamy końcówkę obi i składamy kimono jeszcze raz na pół (zdj. 9).

Dopiero teraz całość obwiązujemy obi, a jego drugi koniec wciskamy do środka kimona. Tak złożone kimona powinno być za każdym razem przed i po zajęciach (zdj. 10).

Jest to dowód nie tylko poszanowania tradycji, ale także – przede wszystkim – zrozumienia idei doskonalenia się. Składanie stroju wymagane jest podczas egzaminu praktycznego na stopień 10 kyū w Karate-dō Tsunami®.

nowe słowa:

  • Karategi = strój do treningu Karate
  • Kimono = górna część stroju (kurtka)
  • Obi = pas
  • Hakama = szerokie spodnie

10 kyū

Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami®. Zaprezentowany materiał w dziale serwisu należy traktować, jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami®, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.

Ważne

Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.