7.5 C
Warszawa
czwartek, 25 kwietnia, 2024.

10 kyū | lekcja 34

uchi-ude-uke (jap. blok zagarniający na zewnątrz)

Uchi = strona wewnętrzna
Ude = przedramię
Uke = blok (technika blokująca)

Uchi-ude-uke / chūdan

Uchi-ude-uke należy do grupy harai-ude-uke, przy którym atak przeciwnika zgarniamy w bok od środka naszego ciała. Ten blok wykonujemy na dwie strefy. Poniżej uchi-ude-uke chūdan.

Wykonanie:

Ręka z ułożenia hikite (1) porusza się na wysokości pasa, do momentu zbliżenia do łokcia kamae-te. Pięść wyraźnie jest zaciśnięta w seiken, skierowana grzbietem do góry. W tym czasie energicznie cofamy drugą pięść do hikite (2). W tym ułożeniu pięść i łokieć ramienia wykonującego technikę są na jednej wysokości.

Następnie wykonujemy silny przeciwskręt z jednoczesnym zagarnięciem przedramieniem strefy chūdan. Staramy się przy tym, aby staw łokciowy pozostał cały czas w jednym miejscu blisko ciała. Skręt ciała wykonujemy do samego końca. Ważne jest, aby nie odrywać stóp od ziemi. Na końcu całego ruchu pięść wykonuje skręt i palce jej patrzą w naszą stronę (3). Całość ruchu jest odwrotna do soto-ude-uke.

  •  Migi uchi-ude-uke (zdj. 1, 2, 3)
  •  Hidari uchi-ude-uke (zdj. 4, 5, 6)

  • Migi uchi-ude-uke w hidari zenkutsu-dachi (zdj. 7)
  • Interpretacja (zdj. 8)

Uchi-ude-uke / jōdan

Uchi-ude-uke należy do grupy harai-ude-uke, przy którym atak przeciwnika zgarniamy w bok od środka naszego ciała. Ten blok wykonujemy na dwie strefy. Poniżej uchi-ude-uke jōdan.

Ręka z ułożenia hikite (1) wędruje pod pachę drugiego ramienia z pięścią obróconą grzbietem do góry (2). Chowamy drugie ramię do hikite. Pięść i łokieć utrzymujemy na jednej wysokości. Następnie wykonujemy silny przeciwskręt, prostując przedramię do 90 stopni i zagarniamy całą strefę j?dan przed nami. Na końcu całego ruchu obracamy pięść tak, aby palce były skierowane w naszą stronę.

  • Migi uchi-ude-uke w hidari zenkutsu-dachi (zdj. 7)
  • Interpretacja (zdj. 8)

nowe słowa:

  • Uchi-ude-uke = jap. blok zagarniający na zewnątrz / uchi – zagarniać na zewnątrz, ude – przedramię, uke – blok

10 kyū

Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami®. Zaprezentowany materiał w dziale serwisu należy traktować jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami®, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.

Ważne

Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.