4.9 C
Warszawa
czwartek, 25 kwietnia, 2024.

10 kyū | lekcja 32

gedan-ude-uke (jap. blok zgarniający w bok)

Gedan = najniższa strefa ciała
Ude = przedramię
Uke = blok (technika blokująca)

Gedan-ude-uke należy do grupy harai-ude-uke, przy którym atak przeciwnika zgarniamy na zewnątrz ciała (strefy) od środka. Bronimy strefę chūdan i gedan.

Wykonanie:

Ręka z ułożenia hikite (1) wędruje na wysokość przeciwnego barku. Drugą pięścią wykonujemy krótki blok sukui-ude-uke, po czym należy ją szybko cofnąć do hikite. W tym czasie pięść od barku wykonuje zamach w dół przed nami z jednoczesnym przeciwskrętem ciała w drugą stronę. Blok wykonujemy prostopadle do kierunku naszego patrzenia (na wprost).

Przy czym należy pamiętać, by stawów barkowych nie kierować na zewnątrz. Siłą rzeczy na początku jest to niemożliwe. Ćwiczący próbuje wykonać tę technikę tak, jakby chciał uderzyć przeciwnika, dodatkowo bark kierując do tyłu (ściągając łopatki na plecach). To nie jest poprawne.

  • Migi gedan-ude-uke (zdj. 1, 2, 3)
  • Hidari gedan-ude-uke (zdj. 4, 5, 6)

  • Hidari gyaku gedan-ude-uke w migi zenkutsu-dachi (zdj. 7)
  • Interpretacja (zdj. 8)

nowe słowa:

  • Gedan-ude-uke = jap. blok zgarniający w bok na zewnątz strefy / gedan – strefa, ude – przedramię, uke – blok

10 kyū

Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami®. Zaprezentowany materiał w dziale serwisu należy traktować jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami®, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.

Ważne

Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.