15.7 C
Warszawa
piątek, 24 maja, 2024.

10 kyū | lekcja 30

otoshi-ude-uke (jap. blok opadający przedramieniem)

Otoshi = opadać
Ude = przedramię
Uke = blok (technika blokująca)

Otoshi-ude-uke należy do grupy harai-ude-uke, przy którym atak przeciwnika zagarnia się do dołu, broniąc strefę jōdan i chūdan.

Wykonanie:

Ręka z ułożenia hikite (1) porusza się obok ciała w górę nad naszą głowę od tyłu (2). Druga ręka jest ściągnięta do hikite. Następnie ramię zgięte w stawie łokciowym (około 90 stopni) opuszczamy energicznie w dół. Jednocześnie wykonujemy skręt ciała, tak aby schować za przestrzeń pomiędzy pięścią i łokciem całą strefę jōdan i chūdan. Na końcu ruchu, przy silnym trafieniu o mięśnie brzucha wykonujemy skręt pięści grzbietem do dołu.

Jednocześnie wykonujemy silny wydech. Należy pamiętać, że blok wykonujemy na pełnej odległości, tzn. od barku do stawu łokciowego, a nie tuż przy sobie. Im dalej złapiemy atak przeciwnika tym łatwiej można się obronić.

  • Migi otoshi-ude-uke (zdj. 1, 2, 3)
  • Hidari otoshi-ude-uke (zdj. 4, 5, 6)

  • Interpretacja (zdj. 7 i 8)

nowe słowa:

  • Otoshi-ude-uke = jap. blok opadający przedramieniem / otoshi – opadać, ude – przedramię, uke – blok

10 kyū

Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami®. Zaprezentowany materiał w dziale serwisu należy traktować jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami®, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.

Ważne

Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.