17.8 C
Warszawa
wtorek, 17 września, 2024.

10 kyū | lekcja 28

uke-waza. techniki obrony

Uke-waza to grupa technik obronnych. Cały dział zawiera w sobie techniki, które możemy podzielić ze względu na część ciała biorącą udział w ruchu: ręczne techniki obronne, nożne techniki obronne i inne. Podział istnieje również ze względu na kontakt z przeciwnikiem: bloki, zejścia i uniki ciałem. Cel wykonania jest tutaj nie mniej istotny. Zatem podział od tej strony jest następujący: bloki obronne (ich celem bezpośrednim jest obrona), bloki zaczepne (ich celem jest obezwładnienie przeciwnika). Ze względu na sposób wykonania podział jest następujący: bloki zagarniające oraz bloki powstrzymujące.

W dziale tym istnieje jeszcze wiele innych podziałów. W naszym opracowaniu jednak zdecydowaliśmy się na przedstawienie technik w sposób jak najbardziej prosty i sugestywny. Należy jednak pamiętać, że każda z technik przedstawionych dalej posiada niezliczone ilości interpretacji. Dokładnie tak samo, jak wielość wykonania.

Skupiliśmy się na jednym, wzorcowym wykonaniu danej techniki. Aby pogłębić swoją wiedzę na ten temat należy skierować się do któregoś z instruktorów Związku Sportowego. Konsultacja taka jest tym bardziej wskazana przy początkowej nauce tam, gdzie najczęściej popełniamy najwięcej błędów. Dodatkowo instruktor może zauważyć to, czego sami nie widzimy.

Chciałbym również zwrócić uwagę na samo wykonanie przedstawionych dalej technik. Wszystkie posiadają wiele cech wspólnych. Takich, jak np. wyraźne przebicie strefy, obrót pięści w ostatniej fazie wykonania techniki, połączenie wykonania techniki z wydechem, a zatem fazy j? i go (miękkości i twardości), itd.

W naszych opisach skupiliśmy się tylko na samym najprostszym opisaniu poszczególnych części ruchu. Pozostaje jednak wiedza, bez której znajomości każda z tych technik może pozostać tylko ruchem podobnym do tańca. Tematy, o których wspomniałem przed chwilą są uzupełnieniem zajęć praktycznych.

Ich znajomość jest nieodzowna do tego, by każda technika stała się skuteczna, a zatem osiągnęła swój cel. Wreszcie, tylko powtarzanie, ustawiczne powtarzanie przyniesie spodziewane rezultaty.

Przedstawiamy tutaj następujące techniki:

  • Uke-waza = jap. techniki obronne
  • Age-ude-uke = jap. blok zagarniający w górę
  • Otoshi-ude-uke = jap. blok opadający przedramieniem
  • Sukui-ude-uke = jap. blok zgarniający w bok do środka strefy
  • Gedan-ude-uke = jap. blok na strefę gedan
  • Soto-ude-uke = jap. blok zagarniający do wewnątrz
  • Uchi-ude-uke = jap. blok zagarniający na zewnątrz

nowe słowa:

  • Uke-waza = jap. techniki obronne / uke – blok, technika obronna
  • Age-ude-uke = jap. blok zagarniający w górę / age – wznosić, ude – przedramię, uke – blok
  • Otoshi-ude-uke = jap. blok opadający przedramieniem / otoshi – opadać, ude – przedramię, uke – blok
  • Sukui-ude-uke = jap. blok zgarniający w bok do środka strefy / sukui – zgarniać, zagarniać, ude – przedramię, uke – blok
  • Gedan-ude-uke = jap. blok na strefę gedan / gedan – strefa ciała, ude – przedramię, uke – blok
  • Soto-ude-uke = jap. blok zagarniający do wewnątrz / soto – do wewnątrz, ude – przedramię, uke – blok
  • Uchi-ude-uke = jap. blok zagarniający na zewnątrz / uchi – na zewnątrz, od środka, ude – przedramię, uke – blok

10 kyū

Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami®. Zaprezentowany materiał w dziale serwisu należy traktować jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami®, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.

Ważne

Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.