6.5 C
Warszawa
niedziela, 21 kwietnia, 2024.

10 kyū | lekcja 25

ate-waza. techniki zaczepne

Ate-waza są to ściśle określone ruchy ciałem, których celem jest bezpośrednie, fizyczne zniszczenie przeciwnika. Ate (uderzenie, cios). Techniki z tej grupy możemy podzielić ze względu na część ciała biorącą udział w ruchu: ręczne, nożne, głową i inne. Także ze względu na sposób wykonania: pchnięcia, uderzenia nogami, uderzenia rękoma, rzuty i inne. Ręczne techniki zaczepne dzielimy na: pchnięcia, uderzenia, dźwignie i inne.

W tej publikacji zajmiemy się tylko jedną grupą, tj. tsuki-waza i to wykonaną po linii prostej, tj. kara-zuki. Ich celem jest wbicie ręki (pięści) w ciało przeciwnika. Nazwa tej dużej grupy technik pochodzi ze stylu Wado-ryū, w którym terminem choku-zuki określa się techniki wykonywane po linii prostej z dodatkowo wykonanym obrotem pięści.

Jeżeli chodzi o zalety technik z tej grupy, to powinny one posiadać:

  • dużą prostotę wykonania,
  • możliwość bardzo szybkiego wykonania,
  • możliwość dozowania siły,
  • możliwość zapewnienia wykonującemu bezpieczeństwa,
  • możliwość łączenia tych technik z innymi technikami,
  • możliwość szybkiej zamiany lub zmiany na inną technikę.

Pomimo wszystko, główną zasadą, o której zawsze należy pamiętać jest skuteczność danej techniki. Pchnięcia należą do jednych z najtrudniejszych technik. Chociażby dlatego, że wielu z ćwiczących popełnia podczas wykonania ich bardzo wiele zupełnie drobnych błędów. W efekcie czego, technika traci swoją skuteczność. W naszej publikacji omawiamy ten temat bardzo ogólnie.

Chociażby dlatego, że każdy z nas (ćwiczących) ma zupełnie inne cechy psychomotoryczne. Każdy z nas jest inny i nie można zastosować wszystkich uwag dotyczących poprawności wykonania jednakowo do nas wszystkich. Stąd tak ważna jest praca z instruktorem. Podręcznik tylko wprowadza w dany temat, pokazując go od strony wzorcowej. Reszta zależy już od nas samych.

Trening kara-zuki z partnerem, który w tym samym czasie ćwiczy popularne pompki (uginanie ramion)

Pamiętajmy jednak, że techniki opisane w tym dziale posiadają wiele wspólnych cech, takich jak: szybkość, jū i go (miękkość i twardość), kime (wydech), przebicie stref, itd. Większość z tych tematów student poznaje już od samego początku ćwiczenia. Jednak wiele z nich jest po prostu omawiana podczas wykładów na każdych zajęciach.

nowe słowa:

  • Ate-waza = techniki zaczepne (ate – jap. uderzenie, cios, ręczne; waza – jap. technika)
  • Tsuki-waza = pchnięcia (jap. tsuki – pchnięcie, waza – jap. technika)
  • Choku-zuki = pchnięcie z obrotem pięści 180 stopni (choku – jap. obracanie, zuki – jap. pchnięcie)
  • Kara-zuki = pchnięcie wykonane w miejscu, bez przemieszczania się (kara – jap. w miejscu, zuki – jap. pchnięcie)

10 kyū

Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami®. Zaprezentowany materiał w dziale serwisu należy traktować jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami®, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.

Ważne

Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.