10 kyū | lekcja 24
Dokładnie tak samo, jak pozycje w Karate, niezwykle istotnym tematem są sposoby przemieszczania się. Wchodzi w ten temat także umiejętność łączenia ze sobą różnych pozycji, zarówno wyższych jak i niższych, krótszych i dłuższych. Niejednokrotnie bowiem, tylko dzięki temu można zakończyć starcie wyeliminowaniem przeciwnika. W naszej publikacji przedstawiamy podstawowe sposoby przemieszczania się w pozycji zenkutsu-dachi. Są nimi suri-ashi, tsugi-ashi i mawari.
Suri-ashi
(jap. suri = przestawienie, ashi = stopa; noga)
Krok przestawny jest to ruch wykonywany poprzez przestawienie nogi zakrocznej do przodu, tak aby stała się wykroczną. W trakcie ruchu druga stopa pozostaje w jednym miejscu. Krok suri-ashi wykonujemy do przodu jak i do tyłu. Suri-ashi w zenkutsu-dachi jest najczęściej wykorzystywanym sposobem przemieszczania się. Głównym zaleceniem w trakcie wykonywania tej techniki jest utrzymanie ciała na jednej wysokości. W pozycji przejściowej heisoku-dachi (zdj. 2) staramy się silnie zgiąć kolana. Częstym błędem jest wykonywanie tej techniki z pominięciem pozycji przejściowej. Nie oznacza to, że tylko heisoku-dachi jest jedyną właściwą pozycją. Chodzi jednak o zasady wykonywania kroku suri-ashi.
Tsugi-ashi
(jap. tsugi = dostawienie, ashi = stopa; noga)
Krok dostawny jest to ruch wykonywany poprzez przestawienie nogi zakrocznej do przodu, do pozycji przejściowej heisoku-dachi, a następnie odstawienie nogi przeciwnej do zenkutsu-dachi. Krok tsugi-ashi wykonujemy zarówno do przodu, jak i do tyłu. Tsugi-ashi i wcześniej omówiony suri-ashi posiadają te same cechy wspólne, tj.: brak podnoszenia podczas poruszania się, właściwa kolejność użytych mięśni, praca i rotacja bioder.
Mawari
(jap. zwrot)
Szybka zmiana kierunku pozycji niejednokrotnie jest pomocna w wygraniu starcia z przeciwnikiem. Poniżej prezentujemy tylko jeden ze sposobów wykonywania zwrotów o 180 stopni.
Wykonanie:
Zwrot rozpoczynamy od spojrzenia do tyłu przez ramię, ze strony której będziemy wykonywali zwrot. Następnie stopę nogi zakrocznej dostawiamy do nogi wykrocznej (heisoku-dachi), a potem przestawiamy ją do tyłu do kake-dachi. Przez cały czas patrzymy do tyłu w stronę przeciwnika. Z kake-dachi przechodzimy zwrotem do zenkutsu-dachi. Zwrot wykonujemy bez przytupów i zbędnego dzielenia ruchu na części.
Dokładnie ten sam zwrot, tym razem przedstawiony od przodu ćwiczącego.
Zwroty wykonujemy na wiele różnych sposobów. Zarówno przez lewe, jak i prawe ramię. Pozycją przejściową może być także kake-dachi. Zarówno w lewo, jak i prawo. Do przodu, jak i do tyłu. Zwroty, ich kierunek i tempo nadaje akcja, w której są wykorzystywane.
Zwroty wykonujemy również przechodząc z jednej pozycji do drugiej (innej), czasami zmieniając również położenie ciała z pozycji stojącej do półklęczącej itd. Zwroty to temat, który jest jednym z najistotniejszych podczas treningu z partnerem, kiedy poznajecie zasady obrony. Ale taki materiał jest już na kolejny stopień.
nowe słowa:
- Suri-ashi = krok przestawny (jap. suri = przestawienie, ashi = stopa; noga)
- Tsugi-ashi = krok dostawny (jap. tsugi = dostawienie, ashi = stopa; noga)
- Mawari = zwrot, zmiana frontu postawy (jap. zwrot)
10 kyū
Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami®. Zaprezentowany materiał w dziale serwisu należy traktować jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami®, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.
Ważne
Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.