1.3 C
Warszawa
środa, 13 listopada, 2024.

10 kyū | lekcja 23

Yōi - gotowość działania

Dodatkowym elementem zaliczanym do ceremonii jest wykonanie yōi. W dosłownym znaczeniu yōi jest pokazaniem naszej gotowości do podjęcia wysiłku, walki, itd. W Karate-dō yōi jest także wykonywane na koniec np. ceremonii lub przed i po wykonaniu powtórzeń ćwiczeń technik np. kata.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Wykonanie:

  • pozycją wyjściową jest musubi-dachi (zdj. 1),
  • odstawiamy prawą stopę do hachiji-dachi. Ramiona podnosimy do góry, zgięte w stawie łokciowym. Staw ten utrzymujemy na wysokości naszych barków. Dłonie otwarte, grzbietem skierowane do tyłu (zdj. 2),
  • zaciskamy pięści i krzyżujemy ramiona przed sobą, ale nie zasłaniamy nimi swoich oczu (zdj. 3, 4),
  • następnie opuszczamy je w dół, łokcie znajdują się blisko ciała, pięści w ustawieniu tate (tak, jakbyśmy podpierali się dwoma kijami o ziemię) (zdj. 5 i 6).

W wykonaniu yōi jest wiele szczegółów, o których należy pamiętać. Omówmy te najważniejsze:

Oddychanie: gdy rozpatrujemy oddychanie, yōi należy podzielić na trzy części. Wdech, bezdech i wydech. Każda z nich oparta jest na naturalnym ruchu ramion. Wdech wykonujemy podczas podnoszenia ramion do góry. Objętość płuc mamy w tym momencie największą. Kiedy krzyżujemy ramiona przed sobą i rozpoczynamy ich – opuszczanie – jest to chwila bezdechu. Ostatnia część – końcowa opuszczania i rozchylenie ramion do ułożenia yōi oraz wypchnięcie bioder do przodu (podbrzusze w górę) jest wykonywana z silnym wydechem. Na końcu ruchu przez bardzo krótką chwilę pojawia się shunkan (jap. moment przytrzymania).

Technika: ruch możemy również zinterpretować od strony wykonywanych technik. Podnosząc ramiona do góry wykonujemy morote-soto-ude-uke (jap. podwójny blok zagarniający do wewnątrz) na strefę jōdan. Opuszczenie ramion jako blok juji-ude-uke (jap. blok krzyżny) na strefę gedan.

Energia: prawidłowe wykonanie zagarnięcia podczas podnoszenia ramion wiąże się z zebraniem dobrej energii nas otaczającej. Następnie podczas skrzyżowania i opuszczania ramion – wepchnięcie tej energii do punktu tanden (jap. środek energii ciała). Wykonanie z tą świadomością tego ruchu powoduje, że ćwiczący nawet podczas bardzo dużego wysiłku fizycznego, nie odczuwa zmęczenia i straty energii.

Należy pamiętać również o tym, że posiadamy wiele różnych wariantów wykonania yōi. Ten, który tutaj został przedstawiony, jest tym najbardziej podstawowym w początkowej fazie nauki. Nieco później przechodzimy do nauki yōi, jakie jest wykonywane w klasztorach zen.

nowe słowa:

  • Yōi = jap. gotowość

10 kyū

Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami®. Zaprezentowany materiał w dziale serwisu należy traktować jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami®, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.

Ważne

Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.