15.7 C
Warszawa
piątek, 24 maja, 2024.

10 kyū | lekcja 22

zazen - madytacja

Jeszcze jednym elementem ceremonii są medytacje. W grupach początkujących ta część treningu zajmuje zaledwie kilka procent czasu przeznaczonego na całe zajęcia. W grupach najbardziej zaawansowanych dochodzi do 50% czasu całego treningu. Medytacje to nie tylko zajęcie dla umysłu.

Podczas treningów wymagających dużego skupienia i wysiłku fizycznego, czas poświęcony na medytacje to między innymi odpoczynek i możliwość uregulowania oddechu. Poza tym, jest to dodatkowy sposób na jeszcze większe skupienie naszej uwagi na celu treningu jaki sobie postawiliśmy. To tylko niektóre z zagadnień związanych z medytacją.

Wykonanie:

Pozycją wyjściową jest seiza. Dłonie spoczywają na udach (zdj. 1):

  • na komendę Mokuso! przenosimy dłonie przed siebie na wysokości brzucha obrócone grzbietem do dołu (zdj. 2),
  • palce zachodzą na palce. Na początku treningu jest to nieistotne, które w które. Z czasem ten temat zostanie wyjaśniony,
  • kciuki zbliżone są opuszkami do siebie. Jednak, pomimo że kciuki są blisko siebie, nie powinny ze sobą się stykać,
  • dłonie w tym ułożeniu tworzą spłaszczony okrąg, którego kciuki znajdują się na wysokości naszego pępka (zdj. 3).

W Karate-dō Tsunami® istnieje wiele sposobów pracy z umysłem i naszą świadomością. Każdy ze sposobów medytacji jest dokładnej omawiany przy opisie wymagań na poszczególne stopnie w dziale DANKAI.

nowe słowa:

  • Zazen = jap. medytować lub siedząca medytacja

10 kyū

Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami®. Zaprezentowany materiał w dziale serwisu należy traktować jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami®, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.

Ważne

Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.