9 kyū | lekcja 2
Heiko = równolegle,
dachi = pozycja
(pozycja równoległych stóp)
Wykonanie:
Postawą wyjściową do heiko-dachi może być yōi-dachi lub hachiji-dachi. Heiko-dachi posiada podobne zasady wykonania jak wymienione wcześniej postawy z tą różnicą, że stopy ustawione są do siebie równolegle. Szerokość rozstawienia jest zbliżona do szerokości barków ćwiczącego lub bioder (u kobiet). Ważnym szczegółem jest ustalenie, co uważamy za równolegle.
Otóż w tym temacie są zasadniczo trzy rozwiązania. Pierwsze, że stopy są równolegle swoją osią wzdłużną. Drugie rozwiązanie to tam, gdzie równolegle stopy są ustawione krawędziami zewnętrznymi i trzecie równolegle, ale krawędziami wewnętrznymi.
Jeżeli chodzi o nasze doświadczenia, to najmniej zbliżone do heiko-dachi jest to, które preferuje ustawienie stóp równolegle krawędziami wewnętrznymi. Tylko dlatego, że osie stóp ustawione są bardzo zbliżenie do postawy hachiji-dachi.
Pozostałe oba ustawienia przyjmuje się, że są poprawne. Kolana w tej pozycji nie mogą być usztywnione. Zaleca się by Uke miał lekko zgięte stawy kolanowe (rozluźnione). Stopy całe przylegają do podłoża.
Zastosowanie:
Heiko-dachi to przede wszystkim postawa używana, jako przejściowa podczas wykonania innych technik. Jednak jej naturalność pozwala właściwie na wykonanie prawie pełnego zakresu technik zarówno ręcznych, jak i nożnych. Heiko-dachi często wykorzystywane jest w Kata.
Na zdjęciach:
1. heiko-dachi widziane z przodu,
2. heiko-dachi widziane z prawej strony (skos),
3. heiko-dachi widziane z lewej strony (skos).
nowe słowa:
- heiko-dachi = pozycja równoległych stóp
9 kyū
Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami®. Zaprezentowany materiał w dziale serwisu należy traktować jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami®, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.
Ważne
Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.