23 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja, 2024.

10 kyū | lekcja 18

seiza

Sei = podstawa
za= siedzieć
(podstawowa pozycja siedząca)

Wykonanie:

Z pozycji iaigoshi-dachi przestawiamy nogę wykroczną do siadu na piętach. Kolana w tej pozycji powinny być rozstawione na szerokość naszego ciała. Jest taka niepisana zasada, że u kobiet odległość między kolanami to jedna zaciśnięta pięść, u mężczyzn dwie.

Palce stóp, na których siedzimy, mogą znajdować się obok siebie lub lekko zachodzić na siebie. W pozycji tej dłonie utrzymujemy na udach w pobliżu pachwin ale nie wkładamy palców w pachwiny, a jednie utrzymujemy na udach.

Pamiętajmy jednak by łokcie były wyraźnie ściągnięte do tyłu. Powoduje to, że kręgosłup jest utrzymany pionowo. Lekko do przodu staramy się wypchnąć okolice podbrzusza. Głowa w tej pozycji lekko ściągnięta do tyłu, tak aby broda znalazła się bliżej klatki piersiowej i dodatkowo lekko uniesiona.

Zastosowanie:

Seiza jest przede wszystkim pozycją ceremonialną. Wykorzystywaną podczas medytacji w czasie zajęć i Shiki, a także podczas takich czynności, jak parzenie herbaty.

Na zdjęciach poniżej:

Seiza zaprezentowane przez osoby posiadające różne stopnie szkoleniowe

spot_img
spot_img
spot_img

Dłonie na udach, ale nie chowamy ich do środka pozycji.

spot_img

Tułów wyprostowany, ale nie odciągamy go do tyłu, dokładnie tak samo, jak nie nachylamy w przód.

spot_img

Stóp nie zakładamy jedna na drugą, by uniknąć skrzywienia bioder i w rezultacie skrzywienia kręgosłupa.

nowe słowa:

  • Seiza = podstawowa pozycja siedząca

10 kyū

Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami®. Zaprezentowany materiał w dziale serwisu należy traktować, jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami®, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.

Ważne

Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.