15.1 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja, 2024.

10 kyū | lekcja 16

sho-zenkutsu-dachi

Shō = krótkie, wąskie,
zenkutsu = przód,
dachi = pozycja
(krótka pozycja przednia)

Wykonanie:

Shō-zenkutsu-dachi jest jednym z wariantów wykonywania tej pozycji. Wyjściową jest zenkutsu-dachi. Prawą stopę przesuwamy na wprost do przodu o 1/2 długości ZKD. Oba stawy kolanowe lekko uginamy. W niektórych szkołach Karate pozycja ta nosi nazwę
futa-ashi-dachi.

Zastosowanie:

Pozycja ta wykorzystywana jest podobnie jak ZKD. Z tą różnicą, że jest znacznie wyższa od poprzedniej.

Na zdjęciach poniżej:

Shō-zenkutsu-dachi widziane podczas wykonania przez osoby posiadające różne stopnie szkoleniowe.

spot_img
spot_img
spot_img

Pozycja ta jest również wymagająca uwagi. Tutaj również jest dociążone kolano przednie. Dodatkowo lekko zgięte.

spot_img

Nie chodzi wcale o ugięcie kolana, tylko o dociążenie go. A to jest zasadnicza różnica.

spot_img

Spojrzenie na tę samą pozycję ze skosu. Wyraźnie widać dociążone kolano przednie.

nowe słowa:

  • Shō-zenkutsu-dachi = krótka pozycja przednia.

10 kyū

Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami®. Zaprezentowany materiał w dziale serwisu należy traktować, jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami®, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.

Ważne

Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.