7.5 C
Warszawa
czwartek, 25 kwietnia, 2024.

10 kyū | lekcja 15

zenkutsu-dachi

Zen = środek,
kutsu = przesunięcie do przodu
dachi = pozycja (postawa)
(zenkutsu = przód)

(pozycja przednia lub z przesuniętym środkiem ciężaru ciała do przodu)

Wykonanie:

Pozycją wyjściową jest np. hachiji-dachi. Prawą stopę przestawiamy silnie do tyłu. Zachowując parametry dotyczące szerokości (równej szerokości ciała) stopy pozycji dotykają podłoża całą podeszwą. Stopa zakroczna jak najbardziej skierowana na wprost.

Kolano nogi zakrocznej wyprostowane – chociaż nie naprężone. Stopa nogi wykrocznej skierowana jest również w przód, kolano zaś silnie zgięte. Łydka w tym ustawieniu jest ułożona prostopadle do podłoża. Biodra utrzymujemy prostopadle do osi pozycji. Kręgosłup wyprostowany. Ręce najczęściej w ułożeniu kamae-te.

Zastosowanie:

Pozycja ta wykorzystywana jest jako wyjściowa do całej gamy technik ręcznych jak i nożnych. Jest najczęściej wykorzystywaną pozycją podczas wszelkich treningów indywidualnych oraz zespołowych.

Na zdjęciach poniżej:

Zenkutsu-dachi widziane podczas wykonania przez osoby posiadające różne stopnie szkoleniowe.

spot_img
spot_img
spot_img

Zenkutsu-dachi widziane ze skosu około 45 stopni. Warto zwrócić uwagą na ułożenie stóp.

spot_img

Nie chodzi wcale o ugięcie kolana, tylko o dociążenie go. A to jest zasadnicza różnica.

spot_img

Każdy szczegół jest ważny. Podpowiedzi również. Zwłaszcza osoby, która obserwuje.

nowe słowa:

  • Zenkutsu-dachi = pozycja przednia lub pozycja z przesuniętym środkiem ciężaru ciała do przodu.

10 kyū

Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami®. Zaprezentowany materiał w dziale serwisu należy traktować, jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami®, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.

Ważne

Niejednokrotnie zdarza się, że nieautoryzowane kluby lub instruktorzy powołują się na współpracę ze Związkiem Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami® lub realizację jednego z autorskich projektów: Inwestujemy w młodzież, Stop agresji i przemocy, Naucz się bronić, DŌJŌ, Biegamy, Karate-dō łączy pokolenia oraz Uczymy ratować. Autoryzację instruktora, klubu lub realizowanego projektu można sprawdzić przesyłając zapytanie do biura Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami® na ten adres.