Kata Kumo było tematem zajęć szkoleniowych w Uczniowskim Klubie Sportowym Karate-dō w Płońsku. Kata Kumo jest jedną z najstarszych form Karate-dō Tsunami. W swojej historii posiadało kilka wersji, które były zmieniane wraz z rozwojem Karate-dō Tsunami.

- współpraca -

Kata Kumo (jap. chmury) jest formą Karate-dō Tsunami wymaganą na stopień 8 kyū. Nazwa Kumo (jap. chmury) symbolizuje zmiany, jakie zachodzą w realnej walce. Chmury na niebie pod wpływem różnych czynników zmieniają swoje kształty i przemieszczanie. Podobnie jest w walce, gdzie Uke reaguje na każdą akcję przeciwnika, przechodząc z obrony do kontrataku.

Przyjęta wersja kata Kumo przez Związek Sportowy Polska Federacja Karate-dō Tsunami powstała w 1988 roku, jako rozprawa mistrzowska na stopień 1 dan, której autorem był sensei Wiesław Kałużny.

Wykonanie Kata wymaga nie tylko nauki ruchu, czy interpretacji, ale także poznania historii powstania i jeżeli są takie możliwości również modyfikacji, jakie pojawiały się w czasie kształtowania Kata.

Trening Kata Kumo w UKS Karate-dō w Płońsku, to także przejaw szacunku do historii, bez której nie ma możliwości doskonalić się dalej. Więcej na ten temat już niedługo…