Strona główna » Karate-dō Tsunami

Karate-dō Tsunami

Karate-dō jest ideą, w której głównym celem jest budowanie odpowiedzialnego społeczeństwa w oparciu o rozwój każdego z ćwiczących.

Jak głosi filozofia Kongo Zen, każdy z nas posiada swoje życie, które jest w stanie przeżyć dokładnie tak, jak pragnie. Nie da się jednak żyć, jako jednostka samodzielna bez współpracy z innymi. Nasze życie jest ściśle związane ze środowiskiem, w którym przyszło nam egzystować.

Jedyne co możemy, to starać się zrozumieć zachodzące wokół nas procesy. W dalszej kolejności, nieustannie starać się być bardziej pozytywną osobą, wzorcem do naśladowania dla innych. Umiejętność komunikowania się, współpracy, rozwoju, samodyscypliny, pozytywnego działania na rzecz rozwoju siebie i innych. To wiele procesów, których efektem jest nieustanny rozwój ćwiczącego w każdej dziedzinie życia.

Rozwiązanie systemowe, w którym poprzez rozwój jednostki mamy możliwość zmieniać środowisko istniejące dookoła nas, na bardziej przyjazne dla życia naszego i innych ludzi. Wystarczy tylko posiadać świadomość swojego „ogromnego” i pozytywnego wpływu na wszystkie otaczające nas osoby.

Trening Karate-dō uczy współpracy, otwartości, szacunku, pokory i konsekwencji działania. Budowanie charakteru ćwiczącego to jeden z głównych celów treningu. Innym jest między innymi wiara we własne możliwości oraz siłę przezwyciężania problemów życiowych. Współpraca ćwiczących, wzajemny szacunek, umiejętność zwracania uwagi na wszystko co złe oraz wskazywanie dobrych rozwiązań, są wtedy tylko dodatkowym elementem szkoleniowym.

Równomiernie realizowane szkolenie fizyczne (Karate) oraz medytacyjne (Zen) jest fundamentem. Rezultaty są w pełni zależne od zaangażowania w treningu.

Nic nie przychodzi samo. Satysfakcję czerpie się z doskonale wykonanej „pracy” (treningu), pełnej naszego zaangażowania. Pójście na łatwiznę oznacza jedynie to, że jakoś przeżyliśmy. Tymczasem „przeżyć” a „żyć” to ogromna różnica.

Świadomość tych procesów wśród ćwiczących pojawia się dokładnie tak, jak doświadczenie naszego życia. Potrzebny jest czas i ogromny wysiłek. Pojawienie się świadomości o wspomnianych wcześniej zagadnieniach podobne jest do zjawiska fizycznego określanego słowem tsunami.

Stąd połączenie słów, które opisują całość zagadnień związanych z procesem szkoleniowym: Karate-dō Tsunami.

 

Warto wiedzieć więcej!