Chwila na rozważania

  Przedstawiamy Wam jeden z tematów, który pojawia się podczas zajęć teoretycznych w Karate-dō Tsunami. Zazwyczaj po treningu jest chwila na wykład, rozmowę, dyskusję... poruszając tematy, które służą rozwojowi ćwiczących.

  Kodo Sawaki

  Przed II Wojną Światową mistrz Zen Kodo Sawaki, prowadził wykłady dla największych mistrzów sztuk walki. W języku angielskim „sztuka walki” mylona jest ze „sztukami wojny”, ale w Japonii jest tylko jedno określenie dla „sztuki walki”, tj.: droga. Na Zachodzie „sztuki walki” są modą, stały się sportem masowym… techniką, która nie posiada nawet ducha „drogi”.

  W swoich wykładach Kodo Sawaki mówił, że Zen i sztuki walki posiadają ten sam smak i są tym samym. Zarówno w Zen, jak i sztukach walki trening jest bardzo ważny i w dodatku, tak samo ważny.

  Jak długo musisz trenować? Wiele osób pytało Kodo Sawaki: „Ile lat muszę praktykować zazen?” A on odpowiadał: „Aż umrzesz”. Pytający nie byli zadowoleni z tej odpowiedzi.

  Na Zachodzie (czyli nasza cywilizacja) ludzie chcą się uczyć szybko. Niektórzy ludzie myślą, że raz wystarczy bo „przyszedłem raz i zrozumiałem – mówią”. Ale dōjō nie jest, jak uniwersytet. Również Budō musisz ćwiczyć… aż umrzesz.

  Zatem czym jest „droga” i wspomniany „duch”?

  W Karate-dō, bo o nim tutaj mówimy – nie można mylić Karate i Karate-dō – droga jest bardziej złożonym tematem niż wydawałoby się wielu osobom. Nawet Ci, którzy dzisiaj powołują się na wielkich mistrzów czytając niejednokrotnie materiały sprzed wielu lat, zdaje się, że nie za bardzo rozumieją skalę trudności i złożoności tematu.

  Droga, w bardzo dużym skrócie myślowym, jest efektem całego procesu wychowania przekazywanego z pokolenia na pokolenie, jako swoisty wzorzec postępowania w życiu. To jakim jesteś trenując Karate-dō jest, zbiorem wszelkich doświadczeń i zasad przekazywanych Tobie we wspomnianym procesie wychowania przez… Twoich najbliższych. W Karate-dō Twojego sensei, w życiu… od Twojej rodziny.

  Na wspomnianą drogę składa się nie tylko wychowanie, czyli określenie w jakiej części społeczeństwa żyjesz, ale także i nawet to, ile sam robisz wokół siebie dobrego, zmieniając świat na lepszy. Oczywiście ten, na który Ty sam masz bezpośredni wpływ. To właśnie dlatego potrzeba tak dużo samodyscypliny, która jest konieczna do tego by się kształcić, rozwijać, zdobywać wiedzę i umiejętności.